Başkan İlhan’dan Turistler İçin ’Konaklama’ Talebi

Saadet Partisi Van İl Başkanı Özay İlhan, kentteki otellerin bazı dönemlerde konaklama noktasında ihtiyaca cevap vermediğini belirterek, belediyeler nezdinde misafirhane tarzı konaklama mekanlarının oluşturulması gerektiğini söyledi.

Başkan İlhan’dan Turistler İçin ’Konaklama’ Talebi

04 Ekim 2017 16:24


Parti binasında kentteki gazetecilerle bir araya gelen İl Başkanı İlhan, ‘Gündemimiz Van’ konulu basın toplantısının 10.sunu yaptı. Toplantıda konuşan Van İl Başkanı Özay İlhan, büyük bir çoğunluğu İran’dan gelen turistlerden yoğunluğundan dolayı bazı dönemlerde konaklama noktasında sorunların yaşandığını belirtti. Yaşanan sorunun önüne geçmek için özel sektörlerin teşvik edilmesini ya da belediyeler nezdinde misafirhane mekanlarının oluşturulması gerektiğini ifade eden İlhan, “Saadet Partisi Van il başkanlığı olarak bu hafta ki gündemimiz ilimiz için her geçen gün daha fazla önem arz eden turizm. Bilinen en az 7 bin yıllık tarihiyle, 1700 metre yükseklikte ki deniziyle, kendine özgü lezzetleriyle, kültürlerin ve medeniyetlerin yaşam merkezi, güneşin şehri olan Van her geçen gün daha fazla turist ağırlayabilecek bir kenttir” dedi.


İlhan, Saadet Partisi Van İl Başkanlığı olarak turizm konusunda yapılan araştırmaları ve atılması gereken adımları şu şekilde sıraladı:


“İlimize yurtdışından gelen turistlerin büyük çoğunluğu İran’dan gelmektedir. Fakat ilimizde başta oteller, giyim ve hizmet sektöründeki mağazalarda harcamalar yapmaktadırlar, bu hususta derhal Farsça ve İngilizce bilen kalifiye eleman ihtiyacının giderilmesi gerekmektedir. Bu konuda gerek mevcut personellere gerekse iş arayan kişilere dönük farsça ve İngilizce kursları yaygınlaştırılmalıdır. İlimizdeki oteller bazı dönemlerde konaklama noktasında ihtiyaca cevap verememektedir. Bu noktada özel sektör teşvik edilmeli, gerekirse belediyeler nezdinde misafirhane tarzı konaklama mekanları oluşturulmalıdır. Van Havaalanı en kısa zamanda havalimanına dönüştürülmeli ve başta İran şehirleri olmak üzere uluslararası uçuşlar yapılmalı, yurtiçi sefer sayıları artırılmalıdır. Gerek turizm ve gerekse artan nüfus göz önünde bulundurularak mutlak suretle yeni çarşılar ve alışveriş alanları oluşturulmalıdır. Turizm konusunda özellikle ahlaki konularda taviz verilmemeli başta günü birlik kiralanan 1+1 evler olmak üzere eğlence mekânları da denetlenmeli ve bir statüye kavuşturulmalıdır.”
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

VAN HAVA DURUMU
24
°
C
Çok Bulutlu
 • Perşembe
  Çok Bulutlu
  24°C
 • Cuma
  Parçalı Bulutlu
  26°C
 • Cumartesi
  Parçalı Bulutlu
  26°C
 • Pazar
  Parçalı Bulutlu
  27°C
Reklamı Geç