Çatak’ta Sürü Yönetimi Elemanı Kursu

Van’ın Çatak Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce açılan Sürü Yönetimi Elemanı Kursu yoğun ilgi görüyor.Çatak Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü bünyesinde…

Çatak’ta Sürü Yönetimi Elemanı Kursu

30 Kasım 2016 13:44

Van’ın Çatak Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce açılan Sürü Yönetimi Elemanı Kursu yoğun ilgi görüyor.
Çatak Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü bünyesinde açılan Sürü Yönetimi Elemanı Kursu, Çatak Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünde görevli veteriner hekimler Zeki Emre Tavalı ve Umut Keskin tarafından veriliyor. 36 kişiye toplam 120 saat verilen eğitimde, kursiyerlere merada hayvan bakımı, sürü yöneticiliğinde güvenlik, küçükbaş hayvanların beslenmesi, hastalıklar ve barınak ortamı anlatılıyor.
Halk Eğitim Merkezi Müdürü Erkan Manto, ilçenin en büyük geçim kaynağının hayvancılık olduğunu belirterek, “Küçükbaş hayvancılığı, çok önemli bir potansiyele sahiptir. Halkımızın hayvancılıkta daha başarılı ve bilinçli olması için Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürümüz Mehmet Raci Selçuk ile birlikte devam eden kursumuzun ne denli yararlı olduğunu gelip yerinde gördük. Bakanlık tarafından ‘Sürü Yönetimi Elemanı’ sertifikasına sahip olanlara 5 bin lira istihdam desteği veriliyor” dedi.
Kursiyerlerden Zübeyt Güvener ise; veteriner hekimler tarafından verilen eğitim sayesinde hayvanlarda şap, neba, beyaz kas, çiçek hastalığı konusunda bilgi aldıklarını belirtti. Çobanlık konusunda açılan kursun oldukça yararlı bir kurs olduğunu ifade eden Güvener, “Tüm köy ve çevre köydeki arkadaşlara tavsiye ediyorum. Katılım sağlasınlar ve güzel bir bilgi elde edebilirler. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

VAN HAVA DURUMU
26
°
C
Parçalı Bulutlu
 • Pazartesi
  Parçalı Bulutlu
  26°C
 • Salı
  Çok Bulutlu
  27°C
 • Çarşamba
  Parçalı Bulutlu
  27°C
 • Perşembe
  Çok Bulutlu
  28°C
Reklamı Geç