Hoy heyetinden Van TSO’ya ziyaret

İran’ın Hoy Esnaf Odası Başkanı Mohsen Monsef başkanlığındaki heyet, Van Ticaret ve Sanayi Odasını (TSO) ziyaret etti.Van Ticaret ve Sanayi Odası…

Hoy heyetinden Van TSO’ya ziyaret

19 Ekim 2016 15:10

İran’ın Hoy Esnaf Odası Başkanı Mohsen Monsef başkanlığındaki heyet, Van Ticaret ve Sanayi Odasını (TSO) ziyaret etti.
Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva tarafından karşılanan Hoy heyeti ile ikili görüşmeler yapıldı. Görüşmeye yönetim kurulu üyeleri Faruk Biner, Metin Abi ve Diyaeddin Altındal, Van Gümrük Bölge Müdürlüğü Şube Müdürü Ahmet Ilgaz da katıldı. Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, Hoy kenti ile iki kardeş ve sınır kenti olmalarına rağmen ilk kez resmi bir görüşme yaptıklarını belirterek, bugün iki kent için geç kalan ancak çok önemli bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirterek, “Kapı komşumuz Hoy bizim İran’a açılan kapımız. Dolayısı ile Hoy ve İran için de Van kenti önemli bir konumdadır. Görevde bulunduğumuz 3,5 yıl içinde 10’dan fazla İran ziyareti yaptık. Her platformda Van’ın İran için, İran’ın da Van için çok önemli bir pazar olduğunu dile getiriyoruz” ifadesini kullandı.
Van ve Hoy’un iki komşu kent olmalarına rağmen yeterince ekonomik, ticari ilişki geliştiremediğini dile getiren Takva, “Kapıköy ve Razi nasıl bizimse Razi ve Kapıköy de Hoy kentinindir. Bu önemli birlikteliği daha verimli hale getirmeliyiz. Hoy ve Van kentindeki tüccar ve sanayiciler birbirleriyle ilişki geliştirmeli. Bizim başka seçeneğimiz yok. Çünkü kapı komşumuz ve biz birbirimize mecburuz” şeklinde konuştu.
Hoy Esnaf Odası Başkanı Mohsen Monsef de, Van Ticaret ve Sanayi Odasında bulunmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, “Hoy kentinin Van ile tek bağlantı noktası Van Ticaret ve Sanayi Odasıdır. Bizde Hoy kenti olarak birlikte çalışıp üretmekten yanayız. Ancak birçok sorunla karşı karşıya kalıyoruz. Son bir yılda bizim verilerimize göre 600 bin kişi Razi Sınır Kapısından Van’a geçiş yapmıştır. Ancak yolcu geçişleri iki ülke açısından da gümrük binaları nedeniyle sorunludur. Bununla birlikte biz Razi ve Kapıköy sınır kapılarını yeterince aktif şekilde kullanamıyoruz. Ticaretimiz çok zayıf. Biz sizden birçok ürün alıyor olmamıza rağmen, siz bizden sadece yaş sebze meyve alıyorsunuz. Bu da mevsimsel şartlar nedeniyle kısa bir süredir. Oysa biz de size ürün satmak istiyoruz. Bunun için ticaretimizin gelişmesi gerekir” ifadesini kullandı.
Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Metin Abi de, İran’la Van arasında ekonomik ilişkilerin gelişmesi için mutlak suretle modern gümrük kapısı ve elverişli yollarla mümkün olabileceğini belirterek, “Bizim gümrük binamız bu yıl itibari ile temeli atıldı. İnşallah bir yıl içinde tamamlanacak. Aynı çalışmayı İran tarafının da yapmasını bekliyoruz ve yıllardır dile getirilen İran tarafındaki yol sorunun mutlak suretle sonlandırılması gerekir. Bu şartlar olursa ticari ve turizm alanında büyük ilerleme kaydedeceğiz” dedi.
Van Gümrük Bölge Müdürlüğü Şube Müdürü Ahmet Ilgaz ise, Van’da artık sınır ticaret algısı yerine uluslar arası ticarete yönelmemiz gerektiğini belirterek, “Van, İran için çok önemli bir pazar olacaksa öncelikle uluslar arası tarifeli ticaret yapmaya yönlendirilmeli. Aksi takdirde sınır ticareti gibi dar imkanları olan küçük ticaretle yetineceğiz. Bu da bu kente yakışmıyor. Van sınır kenti olmanın avantajlarını kullanmalı” ifadesini kullandı.
Van Ticaret ve Sanayi Odası Necdet Takva, Hoy Esnaf Odası Başkanı Mohsen Monsef’in kendilerine aktardığı sorunları bir raporla Bakanlığa ulaştıracaklarını belirtti. Takva, Hoy heyetinin ziyaretinin ilk olması nedeniyle konuk başkana bir plaket takdim etti.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

VAN HAVA DURUMU
10
°
C
Parçalı Bulutlu
 • Perşembe
  Parçalı Bulutlu
  10°C
 • Cuma
  Hafis Sağnak Yağışlı
  7°C
 • Cumartesi
  Sağnak Yağışlı
  7°C
 • Pazar
  Yağmurlu
  7°C
VAN NAMAZ VAKİTLERİ
 • 1 RECEB 1438
 • 29 Mart 2017
 • Çarşamba
 • İmsak :04:10
 • Güneş :05:49
 • Öğle :12:22
 • İkindi :15:55
 • Akşam :18:34
 • Yatsı :20:02
Paykasa-bozdurma
Paykasa bozdurma işlemleriniz için ve paykasa kart işlemleri için en uygun paykasa fiyatları BETAKART Ön Ödemeli Kart Sistemlerinde
Gümüş
Altın Kolye, Gümüş Kolye
Gümüş Alyans Çeşitleri ile Gumusdunyasi.com Türkiye’nin Online Alışveriş Firmasıdır.
Paykasa Satışı
Kurumsal firma güvencesi altında paykasa kart satın alın.
Telefon destek hattı:
0533 145 96 92
Kadın.com
Moda, burç ve kadına dair
tüm güzellikler için
kadin.com
bebek isimleri
erkek isimleri, kız isimleri
anlamlarını bulabileceğiniz www.isimportal.com'dan binlerce isim seçeneğine göz atınız.