İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik'ten kurbanlık açıklaması

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, “Ülkemiz genelinde 250 bin civarında yetiştiricimizin…

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, “Ülkemiz genelinde 250 bin civarında yetiştiricimizin 4 milyon civarında küçükbaş hayvanı ile vatandaşlarımızın kurbanlık talebini karşılamaya hazırızdır'' dedi.
TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik, yaptığı yazılı açıklamada, ülkenin 80 ilinde faaliyet gösteren damızlık koyun keçi yetiştiricileri birliklerinden aldıkları bilgilere göre, ülkenin pek çok yerinde küçükbaş kurbanlık hayvan fiyatlarının geçen yıla göre hemen hemen aynı düzeyde seyrettiği, bazı bölgelerimizde ise makul düzeyde olduğunu belirlediklerini söyledi. Bu yönüyle bakıldığında küçükbaş hayvan kesiminin vatandaşların kesesini fazlaca zorlamayacağını düşündüklerini belirten Çelik, “Daha da önemlisi küçükbaş hayvancılığımız daha çok meraya ve otlatmaya dayalı yapıldığı ve doğal olarak beslendikleri için sağlıklı ve kaliteli et tüketimi yönüyle ve daha da önemlisi kolay temin edilebilen vasfı ve geleneksel damak tadımıza uygun olması bakımından da tercih edilmelidir diye düşünüyorum. Ülkemiz genelinde birliklerimize üye durumunda olan 250 bin civarında yetiştiricimizle birlikte vatandaşlarımızın küçükbaş kurbanlık talebini karşılamaya hazırız. Ülkemizde her yıl 3 - 3.5 milyon küçükbaş hayvan kurban edilmekte olup, bu yıl 4 milyon civarında küçükbaş hayvan mevcudumuz vardır. Fiyatları bilinçli olarak artırmak isteyen spekülatörlere itibar etmemek gerekir. Çünkü her bayram öncesi maalesef bunu adet haline getirdiler. Yüzde yüz yerli koyun ve keçi varlığımızla vatandaşlarımızın kurbanlık ihtiyacını her yıl olduğu gibi bu yılda sorunsuz bir şekilde karşılanacağını belirtmek istiyorum. Biz küçükbaş hayvancılığı sadece bayramlarda değil, ülkemiz coğrafyası da dikkate alınarak genel anlamda hayvancılığın bir sigortası gibi görüyoruz ve kamuoyundan da olaya böyle bakmalarını istiyoruz. Bu vesile ile bütün vatandaşlarımızın mübarek Kurban Bayramı'nı tebrik ediyor, sağlık, sıhhat ve huzur içerisinde bayramımızı idrak etmelerini temenni ediyorum'' dedi.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.