Beşli: "Tersaneler kiviyi bitiriyor"

Yalova Ziraat Odası Başkanı Şaban Beşli, tersanelerin kivi ve şeftali bahçelerine telafisi güç zararlar verdiğini iddia etti.

Beşli:

07 Eylül 2017 15:43


Ziraat Odası Başkanı Şaban Beşli, "Tersaneler Yalova’ya kurulurken söküm işlemi yapılmayacağının garantisini verdiler. Yalova halkı da buna inanıp tersanelerin Yalova’ya gelmesine izin verdi. Ancak geldiğimiz noktada birçok tersanede geceleri, hafta sonları ve resmi tatil günlerinde kumlama ile gemi dış kaplama söküm işi yapılıyor. Denizden karaya doğru esen rüzgarlar havaya karışan bu gemi söküm tozlarını ekili alanlara taşıyor. Bu da mahsule zarar veriyor" dedi.


Kivi bahçelerinde havayla taşınan bu tozlar yüzünden büyük zararlar meydana geldiğini söyleyen Şaban Beşli, "Yılın büyük kısmında denizden karaya rüzgar rejimi vardır. Bu yasadışı sökümle havaya karışan tozlar rüzgarlarla tarla ve bahçelere taşınıyor. Şeftali ciddi zarar gördü. Şeftali üreticileri ne yapacağını bilemez halde. Diğer yandan kivi bahçeleri de zarar görüyor. Daha şimdiden bir çok bahçede kiviler kurumaya başladı. Burada 500’ün üzerinde üretici var. Bunların aileleri, bahçelerde çalışanlar ve bu alandan ekmek yiyenleri düşünürsek binlerce kişi bu durumdan mağdur olacak. Tersaneler neden denetlenmiyor? Yalova Ziraat Odası, Çiftlikköy Ziraat Odası, Kivi Yetiştiricileri Birliği ve Altınovalı üreticiler olarak birlikte eylem yapacağız. Traktörlerimizle tersaneler bölgesine inecek ve tersanelere siyah çelenk bırakacağız. Gerekirse yolu trafiğe kapatıp sesimizi duyuracağız. Kimse çiftçinin sabrını sınamasın" diye konuştu.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

YALOVA HAVA DURUMU
29
°
C
Parçalı Bulutlu
 • Pazartesi
  Parçalı Bulutlu
  29°C
 • Salı
  Parçalı Bulutlu
  31°C
 • Çarşamba
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  31°C
 • Perşembe
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  29°C
Reklamı Geç