Vali Yurtnaç, "Amacımız devleti tek işveren kapısı algısından kurtarmak"

Yozgat İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Ocak ayı olağan toplantısı Vali Kemal Yurtnaç başkanlığında yapıldı.

Vali Yurtnaç,

31 Ocak 2018 16:39


Valilik toplantı salonunda düzenlenen programda konuşan Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, devletin altyapı hizmetleri sunduğunu yatırımı ise özel sektörün yapması gerektiğini söyledi. Vali Yurtnaç, hazırladıkları ’Esnaf Destek Projesi’ ile artık devleti iş kapısı algısından kurtarmaları gerektiğini belirterek projenin fikir aşamasında olduğunu ve bakanlığa sunulacağını hatırlattı.


Esnaf Destek Projesi’nin tüm Türkiye’de uygulanması için gayret edeceklerini söyleyen Vali Yurtnaç,"Alanda gördüğümüz sorunların ortadan kaldırılması ve firmaların desteklenmesi açısından bu çalışmayı başlattık. Programı ikiye ayırıyoruz. Bir teknik kadro destek programı, ikincisi idari kadro destek programı. Amacımız devleti tek işveren kapısı algısından kurtarmak. Aynı zamanda esnafları kurumsallaştırmak. Esnafın yanında çalışan personelleri sigortalı hale getirmek. Kurumlarımızda TYP’den çalışan kişilerin olduğu kadar esnafın yanında da çalışanlar olsun. Devlet bunun sigortasını yatırsın, maaşının üçte ikisini versin. Devlet bu yöntemle üçte bir de kar etmiş olacak. Bunu olgunlaştırıyoruz. Bununla birlikte tezgahtardan, ara yöneticilere kadar bir çalışma olacak" dedi.


İstihdam konusunda Yozgat’ta 9 bin 46 kişiyi bulduklarını söyleyen Vali Yurtnaç İşadamları Zirvesi Toplantısı’nın meyvelerini verdiğini söyleyerek, "4 tane firma ile sözleşme imzaladık. Bu 4 tane firma mevcut organize sanayi Bölgemize bin 200 kişilik bir istihdam sağlayacak. Bu zamana kadar organize sanayi bölgemizde çalışan eleman sayısı bin 730 kişi. Şu yaptığımız toplantılar neticesinde bin 200 kişi ilave istihdam toplantısı oluşturmuş oluyoruz." şeklinde konuştu.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

YOZGAT HAVA DURUMU
24
°
C
Çok Bulutlu
 • Çarşamba
  Çok Bulutlu
  24°C
 • Perşembe
  Çok Bulutlu
  24°C
 • Cuma
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  24°C
 • Cumartesi
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  24°C
Reklamı Geç