Çetinkaya, turizmde destinasyonun önemini anlattı

42.

Çetinkaya, turizmde destinasyonun önemini anlattı

17 Nisan 2018 14:00

Turizm Haftası kutlama etkinliği kapsamında Zonguldak AKM’de panel düzenlendi.


Panele BAKKA Strateji Geliştirme ve Programlama Birimi Başkanı Mehmet Çetinkaya, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü personeli ve öğrenciler ile öğretmenler katıldı.


“Turizmde destinasyon belirleme - BAKKA Zonguldak Turizm Haritası Örneği” panelinde konuşan Mehmet Çetinkaya, “Bir yerin destinasyon olabilmesi için bazı kriterler sağlaması gerekiyor. Bunlardan öncelikli olanı en az bir gece geceleme yapılması gerekiyor ki burada bir destinasyondan bahsedebilelim. Dolayısıyla bu bizim için önemli. Çünkü bizim bölgemizdeki temel sıkıntılardan biri olarak geceleme sayısı ortalaması üç ilimizde yaklaşık 1.3 gün. Biz hafta sonu turizmi denilen turizme şu ana kadar hitap etmiş bölgeyiz. Temel amacımız bu süreleri uzatarak farklı destinasyonlarla zenginleştirilmesi” ifadelerine yer verdi.


Bir yerin destinasyon olabilmesi için belirli bir çekiciliğe sahip olması gerektiğini vurgulayan Çetinkaya, “Bu deneyim turizmi anlamında da olabilir, inanç turizmi anlamında da olabilir. Veya doğal güzellikleri, farklı yönleriyle belirli bir çekiciliğe sahip olması gerekiyor. Kalıtsal ve özel alanlar itibariyle birtakım alt yapılar içermesi gerekiyor. Gittiğiniz yerde rahat ve konfor aramak istiyorsunuz. Hem oraya ulaşım hem de imkanlar sebebiyle hem kamu hem de özel sektör itibariyle birtakım alt yapılar içermesi gerekiyor” diye konuştu.


Mehmet Çetinkaya, panelde destinasyonun temel unsurları hakkında da bilgiler aktardı.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

ZONGULDAK HAVA DURUMU
27
°
C
GökGürültülü Sağnak Yağışlı
 • Pazar
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  27°C
 • Pazartesi
  Parçalı Bulutlu
  30°C
 • Salı
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  30°C
 • Çarşamba
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  29°C
Reklamı Geç