İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Üniversitelilere tuz uyarısı

Amasya Üniversitesinde yemekhanelerde fazla tuz tüketiminin zararları hakkında bilgilendirici afişler asıldı.


Öğrenci ve personel yemekhanelerine asılan bilgilendirici afişlerde günlük tüketilmesi gereken tuz miktarının 5 gram iken Türkiye'de bunun 3 katı oranında tüketildiği belirtiliyor. Aşırı tuz tüketiminin birçok hastalığa neden olduğunu anlatan üniversitede görevli diyetisyen Cansu Memiç, “Sağlık Bakanlığı tarafından 2011 yılından itibaren Türkiye Aşırı Tuz Tüketiminin Azaltılması Programı yürütülmektedir. Biz de bu kapsamda zaman zaman tuzun zararları ile ilgili çeşitli bilgilendirme çalışmaları yapıyoruz” dedi.


Memiç, “Ülkemizde tuz tüketimi normalden 3 katı daha fazla. Bunun önüne geçmemiz gerekiyor. Tuz kan basıncını artırarak kalp hastalıklarına da sebep olabiliyor zira ülkemizdeki ölümlerin en çok kardiyovasküler hastalıklarından kaynaklandığını biliyoruz. Ayrıca fazla tuz tüketimi obezitenin de sebeplerinden biridir. Tüm bu olumsuzlukların önüne geçmek için zaten gıdalardan hazır olarak karşıladığımız tuz miktarını en aza indirmek sağlığımız için yerinde bir karar olacaktır” diye konuştu.


Aşırı tuz kullandığını anlatan öğrencilerden Bengisu Ata bundan sonra tuz tüketimini azaltacağını söyledi. Anatomi dersinde de tuzun zararlarını işlediklerini ancak alışkanlıklar sonucu yemeğin tadına bile bakmadan tuz attığına değinen Zahide Uslu ise bilgilendirici çalışmaların artmasını istedi.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.