İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

Whatsapp İhbar Hattı

Atılım Üniversitesi'nden Prof. Dr. Nafiz Alemdaroğlu, NATO'nun Bilimsel ve Teknoloji Organizasyonu üstün bilim ve hizmet ödülüne layık görüldü.

Atılım Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksekokulu Müdürü Prof.

Dr. Hüseyin Nafiz Alemdaroğlu, NATO'nun Bilimsel ve Teknoloji Organizasyonu STO'nun en üstün bilim ve hizmet ödülü olan “Von Karman Madalyası” ödülüne layık görüldü. NATO STO'nun Yürütme Kurulu STB'nin (Science and Technology Board) Mart 2018'de Brüksel deki NATO karargahında yapılan toplantısında, 2018 yılı “Von Karman Madalyası” ödülü NATO ülkeleri arasından Türkiye'den Prof. Dr. Hüseyin Nafiz Alemdaroğlu'na verilecek.


Prof. Alemdaroğlu, şimdiye kadar Von Karman Madalyası layık görülen ilk ve tek Türk araştırmacı oldu.


Atılım Üniversitesi'den yapılan açıklamada ödül, Prof. Dr. Alemdaroğlu'na Eylül ayında İngiltere Edinburgh kentinde yapılacak olan “NATO STB Sonbahar 2018 Toplantısı” sırasında törenle verilecek.


Prof. Dr. Alemdaroğlu'nun, aynı zamanda Brüksel deki söz konusu Von Karman Akışkanlar Dinamiği Enstitüsünün Bilimsel Danışma Kurulu Başkanlığını da yürüttüğü bildirilen açıklamada, bu komitenin, NATO Bilim ve Teknoloji Organizasyonu bünyesinde yer alan Von Karman Enstitüsünün bilimsel çalışmalarını değerlendiren ve ileriye dönük araştırma konularını belirleyen en üst düzey danışma kurulu olma özelliğini taşıdiği bildirildi.


Von Karman Madalyası


Von Karman Madalyası, NATO Bilim ve Teknoloji Organizasyonu tarafından her yıl verilen en yüksek başarı ve hizmet ödülü. Her yıl tek bir kişiye verilen bu ödül, adayın hem bilimsel çalışmaları, hem de NATO Bilimsel ve Teknoloji Organizasyonun bilimsel ve teknolojik çalışmalarına yapmış olduğu katkıları nedeni ile veriliyor. Bu ödül ilk olarak, NATO'nun Bilimsel ve Teknoloji çalışmalarını yürüten Organizasyonu STO'nun kurucusu olan Macar asıllı ünlü bilim adamı, Prof. Theodore Von Karman adına ortaya çıkarıldı. Von Karman Ödülü, ilk kez 1962 yılında, Aerodinamikçi Prof. Theodore Von Karman'a, altın madalya olarak, NATO nun kuruluşunun 10. yılı nedeni ile Paris'de organize edilen toplantıda verilmişti.

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.