İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

Whatsapp İhbar Hattı

Sebilürreşad Mecmuası'nın 109. Yılı

Sebilürreşad Mecmuası’nın 109’uncu yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen programın açılışında konuşan Sebillürreşad Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Bayhan, “Gündemimiz hep siyaset.

Sebilürreşad Mecmuası'nın 109'uncu yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen programın açılışında konuşan Sebillürreşad Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Bayhan, “Gündemimiz hep siyaset. Siyasetin her yanımızı tarumar ettiği bir dönem bizi kültürel ve eğitim dünyasının bir ferdi olarak iğfal eder” dedi.


Sebilürreşad Mecmuası'nın 109'uncu yılı etkinlikleri kapsamında Diyanet Vakfı Kültün Merkezi'nde program düzenlendi. Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlayan programın açılış konuşmasını yapan Sebilürreşad Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Bayhan, “Kimseden bir şey istemedik. Bize bu yolu açan adam Akif. Bu adam gibi adamın dergisine ad vermek, adını verip yayınlamak cesaretten de öte şeyler ister. Bu 12 ayın nasıl geçtiğini, her sayının, her kapağın nasıl oluştuğunu anlatabilirim. Her kapağın bir hikayesi var. Akif için Sebilürreşad'ın önemi oldukça büyük. Sebilürreşad'ın İslam coğrafyası için önemi emin olun üzerinden geçtiğimiz bu yüz yılla daha da altı çizilmesi gereken bir hadiseye dönüştü” diye konuştu.


“Önce Türkiye ayakta duracak ki Halep, Yemen var olsun, kutsal beldelerdeki postalların izini kaldıralım” diyerek sözlerini sürdüren Bayhan, “İslam coğrafyasının kurtuluşu herkesin kendi rolünü layıkıyla yapma mükellefiyetini yerine getirmekten geçer. Son sayıda ‘Herkes işini güzel etse' diye bir yazı yazdık. Çünkü nice zamandır şairler şiir yazmıyor, nice zamandır edebiyatçılar eser kaleme almıyor. Gündemimiz hep siyaset. Siyasetin her yanımızı tarumar ettiği bir dönem bizi kültürel ve eğitim dünyasının bir ferdi olarak iğfal eder. Sebilürreşad bu sorumlulukla 50 yıl mahzene gömülmüş bir dergiyi yeniden gün yüzüne çıkartmak eyleminin adıdır” ifadelerini kullandı.


Bugüne kadar köprünün altından çok sular aktığını kaydeden Bayhan, “Türkiye bir yere geldi. İslam coğrafyası bir yere geldi. Geldiğimiz yer aslında bizim bazen de geçmişi sorgulamadığımız için geçmişten daha kötü bir yere doğru gittiğimizin işaretini veriyor. Hassasiyetlerimiz, inançlarımız, duygularımız, kardeşlik hukukumuz törpüleniyor ve ortaya başkalaşmış Müslümanlar olarak çıkıyoruz” diyerek sözlerini sonlandırdı.


Açılış konuşmasının ardından Sebilürreşad Sergisi açıldı.

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.