İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

BU ÜRÜNLERLE DİNLENEBİLİRSİNİZ

Türkiye`de ortam dinlenmesi ve telefon dinleme alanında faaliyet gösteren 3 firmadan biri olan Ulusal Savunma Sanayi Limited Şirketi Bilişim Uzmanı…

Türkiye`de ortam dinlenmesi ve telefon dinleme alanında faaliyet gösteren 3 firmadan biri olan Ulusal Savunma Sanayi Limited Şirketi Bilişim Uzmanı Harun Yılmaz Öztürk, ``Türkiye`de en çok kullanılan dinleme cihazlarının, otomatik oda sprey cihazı, üçlü priz, saksı çiçekler, mouse, klavye, çakmak, araba anahtarı ve güneş gözlüklerinde ortaya çıktı`` dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan`ın evinin altındaki çalışma ofisinde üçlü prize yerleştirilmiş olarak bulunan böcek yeniden dinleme olaylarını gündeme getirdi. Türkiye`de en çok kullanılan dinleme cihazlarının ise otomatik sprey cihazı, üçlü priz, saksı çiçekler, duvar saati, mouse, klavye, çakmak, araba anahtarı ve güneş gözlüğü olduğu belirtildi.
Türkiye`de gündemden düşmeyen gizli kamera kayıtları, ortam dinlenmesi ve telefon dinleme olayları hakkında Antalya`da faaliyet gösteren Ulusal Savunma Sanayi Limited Şirketi firmasının bilişim uzmanı Harun Yılmaz Öztürk, kullanılan ürünler ve bu ürünlerin tespit edilme şekillerine yönelik açıklamalarda bulundu.
Türkiye`de bu alanda faaliyet gösteren üç firmadan biri olduklarını vurgulayan Öztürk, son 6 yıldır dinleme ve izlemelerin yoğun şekilde yapıldığını söyledi.
BAŞBAKAN`IN ODASINDAKİ CİHAZI ANLATTI
Başbakan Erdoğan`ın odasında bulunan dinleme cihazı ile ilgili Öztürk, şu bilgileri verdi: ``Priz dinleme cihazı enerjisini prizden alıyor bu nedenle bir enerji, sorunu da yok ve sim kartla çalışan bir sitemdir. Bu ürün alarm ve dinleme cihazı olarak kullanılabiliyor. Mesafe sınırı olmadan dünyanın her yerinden aradığınızda sim kart yardımıyla bu prizin bulunduğu 50-100 metrekarelik alanı rahatlıkla dinleyebiliyorsunuz. Bu priz bıraktığınız yerde herhangi bir ses olması durumunda içindeki sim kart sizi arayarak bir uyarı veriyor. Alarm olarak da düşünebiliriz bu priz dinleme cihazını.``
Tarama işlemi yaparken masa veya koltuk altına çift taraflı bant kullanılarak yapıştırılmış böcekler bulduklarını kaydeden Öztürk, herkesin 100 ile 500 lira arasındaki bir fiyatla bu cihazlara ulaşabildiğine dikkati çekti.
KULLANIM ALANI GENİŞ
Ortam dinlemesinin GSM bazlı, RF bazlı, lazerli, çanaklı şekillerde yapılabildiğini açıklayan Öztürk, ``GSM ve RF bazlı ortam dinlemelerinin, USb bellek, telsiz, kalem, magnet, elektrik prizi, oda spreyi, hediye çiçek, mouse, klavye, klima, ricever, hoparlör, resim tablosu,klima, masanızın altına yerleştirilen micro ortam dinleme cihazı şeklinde yapılabiliyor. Dinleme yapılan bu iki sistemi bir çanta içine yerleştirilen full band jammer, frekans tespit cihazı aracılığı ile önleyebiliyoruz`` dedi.
DAHA ÇOK TAKİP
Türkiye`de dinleme yapmak isteyenlerin çeşitlilik gösterdiğini ifade eden Öztürk,`` Karı-koca ilişkisi, çocukların takibi, personel takibi, siyasi ve ticari rakiplerin gizli sırları, rüşvet ve şantaj olaylarını kanıtlama, kanıt ve şantaj amaçlı olarak çok yaygın bir şekilde ülkemizde de kullanılmaya başlanılan gizli kamerada ise kablolu veya kablosuz olarak iki yöntem kullanılıyor. Bu ürünlerin kullanım amacı önemlidir. Yasal olmamakla birlikte işlem yapıldığı zaman 1 ile 3 yıl arasında ceza alıyorsunuz`` dedi.
Kamu binaları, siyasi parti odaları, işadamlarına dinleme cihazları veya gizli kamera durumlarına karşın tarama ile tespit ve engellenmesine yönelik hizmet verdiklerini kaydeden Öztürk, `` Yaptığımız taramalarda en çok oda spreyi, klima, ricever, uydu antenleri, üçlü priz, duvar saati, alarm cihazları gibi ürünlerde dinleme cihazları tespit ettik. Artık teknoloji geliştikçe herkes bu ürünlere kolaylıkla ulaşabiliyor`` bilgilerine yer verdi.

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.