İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

Whatsapp İhbar Hattı

Geleneksel 27. Sarıgöl Boğa Güreşleri başladı

Artvin’in Yusufeli ilçesinde bu yıl 27.

Artvin'in Yusufeli ilçesinde bu yıl 27.'si düzenlenen geleneksel Sarıgöl Boğa Güreşleri başladı.


Artvin merkez ve ilçelerinde her yıl geleneksel olarak düzenlenen boğa güreşleri, Yusufeli ilçesi Sarıgöl köyünde başladı. Baş, başaltı, büyükorta, küçükorta, ayak ve deste olmak üzere 6 kategoride gerçekleştirilen boğa güreşleri, deste, ayak ve küçükorta kategorileriyle başladı. Festivalin ilk gününde 32 boğa kıyasıya kapıştı.


Sarıgöl Spor Kulübü tarafından düzenlenen güreşlerde, 400 ile 950 kilogram ağırlığında olan boğalar, kendi kategorilerinde tek tek müsabakaya çıkartılıyor. Rakiplerini tek tek eleyerek birinci olan boğalara para ödülü verilirken, aynı zamanda 200 yıllık bir kültür yaşatılmaya çalışılıyor.


Festivalin ilk gününde düzenlenen müsabakalar sonucunda , Deste kategorinde Dursun Kalkılıç'a ait ‘Bozo' isimli boğa birinci olurken sahibine 2 bin 500 lira kazandırdı. Ayak kategorisinde ise Gökhan Topçu'ya ait ‘Kılıç' isimli boğa birinci olurken sahibine 4 bin lira, Küçükorta kategorisinde ise Ahmet Şahin'e ait ‘Felaket' isimli boğa birinci olurken sahibine 5 bin 500 lira para ödülü kazandırdı.


Festival, yarın yapılacak "büyük orta", "başaltı" ve "baş" güreşleriyle sona erecek.

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.