İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

Whatsapp İhbar Hattı

ADÜ`DE GELENEОİN İZLERİ GELENEKSEL TÜRK SANATLARI BULUŞMASI BAŞLIYOR

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Valilik ve İl Kültür Müdürlüğü ile ``˜Geleneğin İzleri Geleneksel Türk Sanatları Buluşması`…

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Valilik ve İl Kültür Müdürlüğü ile ``˜Geleneğin İzleri Geleneksel Türk Sanatları Buluşması` düzenledi.
Etkinliğin tanıtım toplantısı ADÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu öncülüğünde ADÜ Senato Salonu`nda düzenlenen toplantı ile yapıldı. Adnan Menderes Üniversitesi olarak önemli bir etkinliğe ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Rektör Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu, 11 Ekim Perşembe günü saat 13:30`da başlayacak etkinliğe tüm aydınlıların davetli olduğunu söyledi.
ADÜ Senato Salonu`nda Rektör Prof. Dr. Mustafa Öncüer Başkanlığı`nda düzenlenen toplantıya, Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Nuri Aktakka, Neyzen Hüseyin Aytar, Katı` sanatçısı Dürdane Ünver, Hüsn-ü Hat sanatçısı Özcan Özcan, Mozik sanatçısı Meyçem Ezengin, Ebru-Minyatür sanatçısı Melis Sevilay Uludağ üniversiteden yetkililer katıldı.
Aydın`da ilk defa düzenlenen proje ile ilgili bilgi veren Adü Rektörü Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu, ``Topraklarımızın zengin kültürünü usta ellerle buluşturan sanatlar; Minyatür, Mozaik, Katı`, Hüsn-ü Hat, ve Ebru Sanatlarının değerli isimlerini Aydında ağırlamak ve Aydın`ın değerlerini de ileriki yıllarda bu sanatlarla tanıtmak amacıyla bu projeyi hazırladık. Proje kapsamında ustalarımızın değerli eserlerini tüm sanatseverlerle buluşturmayı amaçlıyoruz. Aynı zamanda değerli sanatçılarımız ``Geleneksel Türk Sanatları`` konulu söyleşi ve panelleri de olacak. Özellikle genç nesillerde geleneksel sanatlarımızın yeniden yeşermesi için alt yapı oluşturmak ana hedeflerimiz arasındadır`` diye konuştu.
Projenin Kültür ve Turizm Bakanlığı - Aydın Valiliği - Adnan Menderes Üniversitesi Rektörlüğü - Geleneğin İzleri Kültür Sanat ve Eğitim Derneği ortaklığı ile yapılandırıldığını kaydeden Rektör Birincioğlu, proje kapsamında sanatçıların Aydın`daki çeşitli ören yerlerini ve önemli merkezleri ziyaret ederek gelecek yıl yapılacak buluşmada Aydın`a yönelik hazırlayacakları eserlerin sergileneceğini belirtti.
11 Ekim günü Neyzen Hüseyin Aytar`ın ney dinletisi eşliğinde açılacak olan ``˜Geleneğin İzleri Geleneksel Türk Sanatları Buluşması Sergisi`nde 92 muhteşem eserin sergileneceği, 12 Ekim günü ise sanatçıların Atatük Kongre Merkezi`nde sunum ve gösteri yapacağı belirtildi.
Aydın`da bulunmaktan çok mutlu olduklarını ve proje kapsamında Aydın`da topladıkları veriler ışığında güzel çalışmalar yapacaklarını umduklarını belirten sanatçılar, kendi dallarında hazırladıkları eserleri ADÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu`na hediye ettiler.

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.