İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

KÜSİ Geliştirme ve Yönlendirme Kurulu toplantısı

Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği (KÜSİ) Geliştirme ve Yönlendirme Kurulu’nun 2019 yılı ilk toplantısına Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi ev sahipliği yaptı.

Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği (KÜSİ) Geliştirme ve Yönlendirme Kurulu'nun 2019 yılı ilk toplantısına Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi ev sahipliği yaptı.


Toplantıya Bilecik Valisi Bilal Şentürk, Bilecik Belediye Başkanı Semih Şahin, Rektör Prof. Dr. İbrahim Taş, KÜSİ Bilecik İl Temsilcisi Prof. Dr. Harun Mindivan ile kamu, sanayi ve üniversite temsilcilerinden oluşan kurul üyeleri katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. İbrahim Taş, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesin bünyesinde yapılacak çalışmaların da Bilecik için son derece önemli olduğunu söyleyerek, “Biz de bu bilinçle çalışmalarımıza devam ediyoruz. Üniversitemiz 2007 yılında kuruldu, 12 yaşında bir üniversite. Dolayısıyla KÜSİ gibi işbirliklerinde üniversitenin katkısı henüz istenen düzeyde değil ama biz de imkanımız ve durumumuz ölçeğinde elimizden gelen tüm desteği sağlamaya çalışıyoruz. Bundan sonra Üniversitemiz daha da gelişerek daha büyük katkılar yapacaktır. Kamu ve sanayi işbirliklerini Üniversitemizde, Ar-Ge'den sorumlu Rektör Yardımcısı ve Teknoloji Transfer Ofisi Koordinatörü olan Prof. Dr. Harun Mindivan yürütüyor. Kendisinin gayretli çalışmalarını yakından takip ediyorum. Amacımız yakın gelecekte sanayicimizle ortak çalışmalara imza atmak. Sanayicilerimizin iş dünyasında karşılaştıkları sorunların çözümü için lisansüstü tez havuzları oluşturup akademinin bu sorunlara çözüm aramasını sağlamayı planlıyoruz. Bu ve benzeri çalışmaların artarak devam edeceğini düşünüyorum” ifadelerine yer verdi.“Üniversitemizin çok geniş bir yelpazesi var”


Bilecik Valisi Bilal Şentürk ise, Şeyh Edebali Üniversitesi'nin çok geniş bir yelpazesi olduğunu belirterek, “Baktığımızda büyük sanayi şehirlerine göre küçük gibi görünebilir fakat ölçeğine göre gelişmiş sayılabilecek bir sanayine ve belli oranda bakir durumunu koruyan, madenleriyle, tarımsal ürün yelpazesindeki çeşitlilikle, tarihiyle çok sayıda avantajı barındıran bir il. Bu avantajın herkesin istifade edeceği hale gelmesi için gereken şey de onun işlenmesi. Tabi üniversitemiz henüz çok genç bir üniversite fakat zamanla çok daha köklü çalışmalar yapacak. Ben gerek rektör hocamızı gerek Harun hocamızın çalışmalarını yakından takip ediyorum. Her iki hocamız da kendi alanları içerisinde çok büyük gayret içindeler. Üniversitenin ülkenin ve bölgenin sorunlarına çözüm bulma adına önemli gayretleri var. 3+1 ve 7+1 uygulamalarıyla ilin iş gücü ihtiyacına cevap vererek şehrin gelişimine takdire şayan bir katkı sağlanıyor. Bu kurulun asıl amacı tarafları kaynaştırmak. Ortak konulara farklı pencerelerden bakmayı sağlamak. Karşılıklı beklentileri öğrenmek. Üniversitemizin çok geniş bir yelpazesi var. Ziraat gibi, mühendislik gibi sanayiye ilişkin bölümlerimiz var. İnşallah yerel ihtiyaçlara yönelik olarak yenileri de açılacak. Bugün bu toplantıda sorunları masaya yatırıp, tüm görüş ve önerileri açık yüreklilikle ortaya koyalım ve ortak bir değerlendirme yapalım” şeklinde konuştu.


Bilecik KÜSİ İl Temsilcisi Prof. Dr. Harun Mindivan'ın, KÜSİ'nin Bilecik'teki faaliyetlerine ilişkin yaptığı sunumla devam eden toplantıda; Ar-Ge ve Yelilik Ekosistemi İndeksi ve Küsi Uygulama İndeksi verileri masaya yatırıldı.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.