İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

Whatsapp İhbar Hattı

BELEDİYE EKİPLERİ SELİMİYE CAMİSİNDE TEMİZLİK YAPTI

Edirne Belediyesi Müftülükten gelen üzerine UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi`ne giren Selimiye Camisindeki halıları temizledi. Edirne Belediyesi…

Edirne Belediyesi Müftülükten gelen üzerine UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi`ne giren Selimiye Camisindeki halıları temizledi. Edirne Belediyesi geçtiğimiz günlerde de camiye koyduğu koku püskürten makinalar koymuş ve cami sayesinde gül suyu kokmaya başlamıştı.
Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi ile yaptıkları görüşme sonucunda Selimiye Camii`yle birlikte Eski Camii`nin de halılarının temizlenmesine karar verdiklerini dile getiren Edirne Belediye Başkan Yardımcı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, ``Malumunuz Edirne Belediyesi olarak Edirne`deki tüm tarihi eserlere çok değer veriyoruz. Selimiye Camii, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi`ne girdikten sonra Selimiye Camii`ne daha da özen göstermeye başladık. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi`ne giren Selimiye Camii`yle şehrimiz de Dünyaca tanınmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde Selimiye Camii`nin bahçesinde İspanyollara rastladım. Hemen yanlarına gittim ve İspanya`dan geldiklerini öğrendim. İspanya`dan İstanbul`a gelen turist kafileleri, turlar aracılığıyla Edirne`ye de geliyorlar. Belediye Başkanımız Hamdi Sedefçi`ye gelen şikâyetleri ilettik. Selimiye`yi ziyaret edenlerin Selimiye ile ilgili iki önemli şikâyeti vardı. Selimiye Camii gibi muhteşem bir yapıya yakışmayan ayak kokusu konusunda şikâyetler ve uyarılar aldık. Belediye Başkanımız Hamdi Sedefçi, bu konularda çok duyarlı. Şu an caminin çeşitli yerlerinde bulunan, misk ve gül suyu kokusu yayan kokumatikler sayesinde Selimiye mis kokmaya başladı. İkinci şikâyet de halıların temizliğiyle ilgiliydi. Belediye Başkanımız Hamdi Sedefçi ve Valimiz Hasan Duruer`le görüşerek neler yapabileceğini konuştular ve araştırmalar sonucunda bir firmaya ulaştık. Antalya merkezli ve Almanya patentli bir şirket olan POTEMA hijyenik ve anti-bakteriyel bir temizlik sayesinde, halıları yerinden çıkarmadan en güzel şekilde halıları temizlemekte. Başkanımız Hamdi Sedefçi`yle görüşmemiz sonucunda Başkanımızın da talimatları doğrultusunda Selimiye Camii`nde yapılan halı temizliğini Eski Camii`de de yapmayı kararlaştırdık`` dedi.
POTEMA Firması`nın Teknik Kısım Şefi Kemal Alkan ise ``Dünyaca ünlü, Alman patentli POTEMA Firması, Edirne Belediyesi`nin araştırmaları sayesinde bulundu ve biz de temizliğe başladık. Solüsyon ve granül ürünlerini kullanıyoruz. Bu ürünlerin halıya hiçbir zararları yoktur. Hiçbir kimyasal ürün kullanmıyoruz. Biz temizliği bitirdikten 4-5 dakika sonra cemaat gelip namazını kılabiliyor. Ürünler hem leke çözücü hem de pis kokuları giderici`` şeklinde konuştu.

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.