İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

Whatsapp İhbar Hattı

Edirne'de 4 müze açılacak

Edirne’de yakın zamanda açılışı planlanan "Tarihte Kurulmuş Türk Devletleri", "Osmanlı Padişahları", "Padişah Çadırı" ve "Balkanlar’da Osmanlı Eserleri" müzelerinin tanıtımı gerçekleştirildi.

Edirne'de yakın zamanda açılışı planlanan "Tarihte Kurulmuş Türk Devletleri", "Osmanlı Padişahları", "Padişah Çadırı" ve "Balkanlar'da Osmanlı Eserleri" müzelerinin tanıtımı gerçekleştirildi.


Edirne Valisi Ekrem Canalp, çalışmaları devam eden "Tarihte Kurulmuş Türk Devletleri", "Osmanlı Padişahları", "Padişah Çadırı" ve "Balkanlar'da Osmanlı Eserleri" olmak üzere 4 müzede incelemelerde bulundu. Edirne'nin Yancıkçı Şahin Mahallesi'nde bulunan Tarihi Ekmekçizade Ahmetpaşa Kervansarayı'nda çalışmaları süren müzeler hakkında açıklamalarda bulunan Vali Canalp, tarihte kurulmuş 16 Türk devletinin kurucularıyla birlikte Osmanlı padişahlarının silikon heykellerinin müzede yer alacağını söyledi. Balkanlar'da bulunan Osmanlı eserlerinin minia olarak bu müzede sergileneceğine değinen Vali Canalp, müzede padişah çadırı ve otağının da olacağını vurguladı.


Müzelerde eksikliklerin 1 ay içinde tamamlanmasıyla birlikte açılış gerçekleştireceklerini söyleyen Vali Canalp, “Bu mekanı Edirne'deki kültür turizminin önemli merkezlerinden biri haline getirmiş olacağız. Çevre dükkânlarda da düzenleme çalışmaları bitti. Bu dükkânlarda Edirne'nin gastronomisini, kültürünü ve geleneklerini en iyi şekilde yansıtan ürünleri pazarlama imkânı olacak. Turistlerin en fazla geleceği mekânlardan birisi olacak” dedi.

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.