İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

Whatsapp İhbar Hattı

Yazar Bilal Sami Gökdemir, "Televizyon bizi aptal yerine koyuyor"

Yazar Bilal Sami Gökdemir, "Televizyon bizi aptal yerine koyuyor. 1 saat televizyon izlemenin beyne verdiği zararı, 7 saat bulmaca çözerek…

Yazar Bilal Sami Gökdemir, "Televizyon bizi aptal yerine koyuyor. 1 saat televizyon izlemenin beyne verdiği zararı, 7 saat bulmaca çözerek kapatabiliyoruz" dedi.
Edirne Belediyesi'nin bu yıl 4'üncüsünü düzenlediği Kitap Fuarı'nda okuyucularıyla söyleşi gerçekleştiren yazar Bilal Sami Gökdemir, televizyon izlemenin beyne ve kişiye ne gibi zararlar verdiğini anlattı.
Bir saat televizyon izlemenin beyne verdiği zararın, 7 saat bulmaca çözerek kapatılabileceğini belirten Gökdemir, "Bizim mümkün oldukça televizyondan uzaklaşmamız gerekiyor. Televizyon insan beyninin sol tarafının çalışmamasını sağlıyor. Beyin 2 loptan oluşuyor. Sağ lop ve sol lop. Beynin sağ lopu okuma, tahlil etme işlevi görürken sol lop şekillendirme, hareketlendirme ve resimlendirme işlevi görüyor. Biz televizyon izlediğimizde beynimizin sol tarafını kiraya vermiş oluyoruz. Beynin sol tarafı çalışmıyor. Belli bir süre sonra çalışmaya çalışmaya, kabiliyetini kaybediyor ve belli bir süre sonra dikkatte, hafızada ve zekada gerilik başlıyor. İnsanlar belli bir süre sonra gözünün gördüğüne inanmaya başlıyor" dedi.
Bilim adamların 3 şeyi tavsiye ettiklerini aktaran Gökdemir, "Bulmaca çözmek, matematik sorusu çözmek ve kitap okumak. Kitap okuduğumuzda kafamızda yazılı olan durumları kafamızda canlandırıyoruz. Bizim hayal gücümüzde olmaya başlıyor" şeklinde konuştu.
"Aslında televizyon bizi aptal yerine koyuyor"
"Televizyon belli bir süre sonra sadece gözümüzün gördüğüne inanmamızı sağlıyor" diyen Gökdemir, "Kitap okuyan insanlar normal davranışlar sergilerken televizyon izleyen insanlar abuk subuk davranışlar sergileyebiliyorlar. Televizyon aslında kişilere çok büyük hakarette bulunuyor. Bir arkadaşınız size aptal dese ne yaparsınız? 5 dakika sonra orada kavga çıkartabilecek kapasiteye sahipsiniz. Aslında televizyon bizi aptal yerine koyuyor. Yaptığı programlar ve yarışmalarla bizi yönlendirmeye başlıyor. Hangi yemeği yapmamız gerektiğine, hangi kıyafetini giymemiz gerektiğine, hangi siyasi partiyi tuttuğumuza televizyon karar vermeye başlıyor. Senin beynin yok kararı ben vereceğim diyor" ifadelerini kullandı.
Yazar Gökdemir, söyleşinin ardından okuyucularının kitaplarını imzaladı.

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.