İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

ÇOCUKLARDA SIK TEKRARLAYAN İSHAL ÇÖLYAK BELİRTİSİ OLABİLİR

Her 100 kişiden birinin sorunu olan ve özellikle çocukluk çağı kronik ishal nedenleri arasında ilk sıralarda yer alan çölyak hastalığının, tanı…

Her 100 kişiden birinin sorunu olan ve özellikle çocukluk çağı kronik ishal nedenleri arasında ilk sıralarda yer alan çölyak hastalığının, tanı konulamaz ve tedavi gecikirse ölüme yol açabileceği belirtildi.
Mide bulantısı, kusma, ishal, şişkinlik, iştahsızlık, kilo alamama, deri döküntüsü ve boy uzamasında yavaşlama gibi tipik belirtilerle kendini gösteren çölyak hastalığı, gluten isimli alerjene karşı ince bağırsakların geliştirdiği aşırı duyarlılık sonucu ortaya çıkıyor. Özel Medline Eskişehir Hastanesi`nden Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Ülkü Korkmaz, çölyak hastalığının her yaşta ortaya çıkabileceğini, ancak tanıyı çocukluk çağında koymanın çok daha kolay olduğunu belirtti. Dr. Korkmaz ``Genellikle büyüme geriliği, anemi, halsizlik, ishal, diş çürükleri, karın ağrısı, kusma belirtileri ile kendini gösteren hastalık; saç dökülmesi, kemik ağrıları, ergenlik gecikmesi, depresyon, öğrenme güçlüğü, davranış bozukluğu gibi farklı bir tabloda da izlenebilir.Belirtilere ek olarak kesin tanı yapılacak kan tahlilleri ve ince bağırsak biyopsisi ile konulabilir. Çölyak hastalığının oluşumunda rol oynadığı düşünülen faktörlerden biriside anne sütüyle beslenme süresidir. Yapılan araştırmalar erken dönemde hazır gıda ile tanışan çocuklarda çölyak görülme riskinin çok daha fazla olduğunu ortaya koyar`` diye anlattı.
TEK TEDAVİ YÖNTEMİ: DİYET
Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Ülkü Korkmaz, hastalığın erken teşhisinin oldukça önemli olduğunu ifade ederek şunları belirtti:
``Hastalığa tanı konulamaz ve tedavi gecikirse ölüme yol açabilen çölyak hastalığı, erken teşhis edildiğinde ise geriye dönüşümsüz hasar gelişmediğinden dolayı olumlu tedavi sonuçları verir. Hastalığın tek tedavi yöntemi ise glutensiz beslenmedir. Tedavinin amacı, bağırsağın hassasiyeti ortaya çıkaran maddeyle temasını kesmektir. Çölyaklı hastaların ve ailelerin glutensiz beslenme şeklini öğrenmeleri tedavinin sürekliliği açısından oldukça önemlidir. Gluten; buğday, arpa, çavdar ve yulafta bulunan bir protein maddesi olduğu için bu gıdalardan ömür boyu uzak durmak gereklidir. Mısır, pirinç, soya ve patates unu gibi maddeler ise gluten içermediği için rahatça tüketilebilir. Glutensiz diyetin yaşam boyu sürmesi gerekir, ne kadar az olursa olsun glutenli gıdalar tüketmek bağırsaklara zarar verir ve hastalığı nüksettirir.``

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.