İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

YÜKSEKOVA`DA ÇOBAN NEZİR TEKÇİ`NİN ÖLDÜRÜLMESİ DAVASI

Hakkari`nin Yüksekova ilçesinde 1995 yılında gözaltına alındıktan sonra ortadan kaybolduğu öne sürülen Nezir Tekçi`yi öldürüp cesedini mayın…

Hakkari`nin Yüksekova ilçesinde 1995 yılında gözaltına alındıktan sonra ortadan kaybolduğu öne sürülen Nezir Tekçi`yi öldürüp cesedini mayın patlatarak parçaladıkları öne sürülen emekli Albay Ali Osman Akın ile Yarbay Kemal Alkan`ın yargılamasına Eskişehir`de devam edildi. Mahkeme heyeti, olayın geçtiği dönemde görevde bulunan askerlerin ifadesine başvurulmasını kararlaştırdı.
Eskişehir 1`inci Ağır Ceza Mahkemesi`nde bugün yapılan duruşmaya, tutuksuz sanıklardan 42 yaşındaki Yarbay Kemal Alkan katıldı. Duruşmada tanık olarak dinlenen Yunus Şahin, ifadesinde, askerlik yaptığı dönemde Nezir Tekçi`yi Teğmen Kemal Alkan`ın öldürdüğünü iddia etti. Şahin, duruşmada olayı şöyle anlattı:
``Yüzbaşı Ali Osman Akın, Nezir`e, `Bize PKK`nın yerini ve silahlarını göster` dedi. Nezir ise, ısrarla çobanlık yaptığını ve onların yerini bilmediğini söylüyordu. Kemal Teğmen, Nezir`in kolundan tutup onu bizden 10 metre uzağa götürerek orada G-3 ile kendisine 1 veya 2 el ateş etti. Ali Osman bize dönerek, `Hepiniz ateş edin` dedi. Herkes Nezir`e doğru ateş etti. Nezir yere düşmüş ve ölmüştü. Sonra teğmen rütbesinde bulunan Kemal isimli komutan, `Mayıncı yanıma gelsin` dedi. Bir süre sonra mayının patlama sesi geldi. Bizler, ölen Nezir`in elbiselerinin havaya uçuştuğunu gördük. Kemal Teğmen bu kişinin vücudundan kopmuş kafasını getirip bize gösterdi.``
Mahkeme heyeti, olayın gerçekleştiği tarihte askerlik yapanların dinlenmesi için duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.
Yüksekova ilçesine bağlı Aşağı Ölçek köyünde çobanlık yapan Nezir Tekçi`den, 19 Nisan 1995 tarihinde Yüksekova`da görev yapan Bolu Dağ Komando Taburu askerleri tarafından gözaltına alındıktan sonra bir daha haber alınamamıştı. 1997 yılında Nezir Tekçi`nin babası Hamit Tekçi`nin başvurusu üzerine askeri savcılık soruşturma başlattı. Savcılık, yaptığı inceleme ardından kovuşturmaya yer olmadığına karar vermişti. Yunus Şahin isimli bir vatandaşın askerlik yaptığı dönemde Nezir Tekçi`nin ölümüne tanık olduğunu iddia etmesi üzerine, yeniden soruşturma başlatılmıştı.

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.