İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

Whatsapp İhbar Hattı

30 yılın en verimli Anzer balı hasadı gerçekleşti

30 yılın en verimli Anzer balı hasadı gerçekleşti
30 yılın en verimli Anzer balı hasadı gerçekleşti

Anzer Ballıköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Osman Civelek, 2015 yılında son 30 yılın en verimli Anzer balı hasadının gerçekleştiğini söyledi.

2200 ila 3010 metre irtifada, 17 kilometre derinliğindeki Anzer Yaylası'nda 2015 yılı bal hasadı Anzer Ballıköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ortağı üreticiler tarafından gerçekleştirildi. Bal hasadının ardından açıklama yapan Kooperatif Başkanı Osman Civelek, “Bu yıl ilk defa olarak Anzer Yaylamızdaki mera ve otlak alanların kooperatifimiz ortağı ve diğer köyümüz halkından çiftçi ailelerine Anzer balı üretmek amacıyla Rize Valiliğimiz tarafından tahsis edilmesi neticesinde Anzer balı üretimimiz rekor bir seviyede gerçekleşmiştir. Son 30 yılın en verimli bal hasadını yaptık” dedi.

“20 EYLÜLDEN SONRA ANZER BALI SATIŞLARINA BAŞLANACAK”
20 Eylül tarihinden itibaren Anzer balı satışlarına başlanacağını ve bu tarihten önce kesinlikle Anzer balının piyasaya çıkmayacağını belirten Civelek, “Kooperatif ortaklarımız ve Anzer köyümüz halkı tarafından üretilen Anzer balları kooperatifimize teslim edilmiştir. Bundan sonraki süreç balların Ankara Hacettepe Üniversitesi'ne tahlil amacıyla gönderilmesi ve Hacettepe Üniversitesi'nin uygun ballara vereceği Anzer balı olduğuna dair tahlil raporları neticesinde kooperatifimizde heyet huzurunda Anzer ballarının 1 kilo, yarım kilo ve 250 gram olarak ambalajlayıp etiketleyerek vatandaşlarımıza satışa hazır hale getirilecektir. Kooperatifimiz bu yıl 20 Eylül 2015 tarihinden itibaren Anzer balı satışlarına başlayacaktır. Bu tarihten önce kesinlikle Anzer balı piyasaya çıkmayacaktır. Şu an için piyasada hiç Anzer balı yoktur. Kooperatifimiz dışında Anzer balı altında satılan ballar sahtedir. Vatandaşlarımızı sahte Anzer balı konusunda uyarmak ve sahte Anzer balı satıcılarının vatandaşlarımızı aldatmalarının önüne geçmek istiyoruz. Bu yıl geçmiş yıllarda kullandığımız Anzer balı ambalajlarımızı ve güvenlik tedbirlerimizi yoğun sahte ambalajlara karşı değiştiriyoruz. 20 Eylül tarihinde piyasaya yeni Anzer balı ambalajı ve güvenlik tedbirleri ile çıkacağız” ifadelerini kullandı.

“ANZER BALINDA ÖNCELİĞİMİZ HASTALAR”
Anzer balının bu yılki kilogram fiyatının 850 TL olduğunu kaydeden Civelek, “2015 Anzer balı rekoltemiz tümünü olmasa da genel manada talepleri karşılayabilecek durumdadır. Ülkemizin her yerine Anzer ballarımızı şifa arayan hasta ve hasta yakınlarına öncelik vererek ulaştıracağız. Vatandaşlarımız doğrudan kooperatifimizle bağlantı kurarak tahlilli gerçek Anzer ballarına ulaşabilir ve piyasadaki sahte Anzer balı satan kötü niyetli insanların aldatmasına karşı tahlilli gerçek Anzer balı alabilirler. Anzer balımızın kooperatifimizden bu yılki satış fiyatları 1 kg 850 TL, yarım kilo fiyatı 450 TL, 250 gram fiyatımız ise 250 TL'dir. Ayrıca tahlilli Anzer polenlerimizde 20 Eylül tarihinde satışa arz edilecektir” diye konuştu. 

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.