İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

4 yunusun Kaş'taki esareti 8. gününde

4 yunusun Kaş'taki  esareti 8. gününde
4 yunusun Kaş'taki esareti 8. gününde

Ada, Doğa, West ve Ada 1'in Kaş'taki esaretinin 8. günü. Güzel yunuslar için kötü bir haber var.

Antalya'nın Kaş ilçesinde çevrecilerin tepkisiyle Yunus Gösteri Merkezi Dolphin Park kapatılmıştı. Misha ve Tom isimli yunuslar yaşadıkları kötü zamanları unutup tekrar denizde yaşamaya alışabilmek için uzun süre rehabilete edilmişti. Olay üzerine Kaş Belediye Başkanı Abdullah Gültekin ilçelerinde bir daha böyle bir gösteri merkezi açılmayacağını çevreci örgütlere duyurmuştu.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

Fakat olayın üzerinden bir sene geçmeden Kaş'ta yeni bir yunus gösteri merkezi açılıyor olduğu öğrenildi. İngiliz bir turistin çektiği fotoğraflar korkunç esaretin belgeleri oldu. Bodrum Güvercinlik'teki tutsak yunuslar Ada, Doğa, West ve Ada 1 Kaş'a getirldi. Yunuslara Özgürlük Platformu, 4 yunusun belkide şuanda Türkiye'deki en kötü durumdaki yunusları olduğunu duyurdu. 4 yunusun, daha önce agresifleşip birbirlerine saldırdıklarında, telleri açabilmek için ağızlarını yaraladıklarında ve pislik içinde naylon torbalarla oynadıkları belirtildi.

Konuyla ilgili yeni gelişme ise bütün çevrecileri şoke etti. Kaş Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın dün yunsuların kapalı olduğu yerde  yaptığı denetim sonucu Yunuslara Özgurlük Platformumu'na yaptığı açıklama şöyle:

"Bir şirket, Kaymakamlık'ın Şubat ayında açtığı ihaleyle şu anda alanı kiralamış durumda. Ticari amaçlı bir çalışma yapacaklar ve yaz ayında orada bir yunus parkı açılabilir."

Başkan Gültekin ruhsat konusunda henüz belediyeye bir  başvuru olmadığını belirtirken tesis sahipleri ise başvurduklarını ve 1 hafta içinde ruhsatı alacaklarını söylüyorlar.

Yunuslara Özgürlük isimli çevre örgütü, durumdan rahatsız olan ve bu olaya duyarsız kalamayacak herkese şu duyuruyu yaptı: Lütfen bu işkencehanenin tekrar açılmaması için sesinizi yükseltin! Yasal hakkınız olan aşağıdaki bilgi edinme yazısını, tarih, isim-soyad ve T.C. kimlik numarası bilgilerinizle birlikte ilgili kurumlara gönderin.

Yaşam mücadelelerine Kaş'taki bir deniz kafesinde devam eden yunuslar için www.yunuslaraozgurluk.com ve facebook.com/yunuslaraozgurluk adreslerinde bir kampanya düzenleniyor.