İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

ADSL aboneleri için emsal karar

ADSL aboneleri için emsal karar
ADSL aboneleri için emsal karar

Konya Tüketici Mahkemesi, Türk Telekom'un sunduğu ADSL hizmeti için sabit telefon hattı alımı zorunluluğunu iptal etti.

MUZAFFER ÇAĞLIYANER / KONYA

Mahkeme, ADSL için sabit hattın zorunlu kılınamayacağına karar verirken, kararın ADSL aboneleri için emsal oluşturacağı bildirildi. 

Tüketiciler Birliği Konya Şube Başkan Yardımcısı Ayhan Tekin, ADSL için teknik olarak bir telefon numarası ve ses hattına ihtiyaç duyulmadığını belirterek, "Buna rağmen Türk Telekom, konuşma yapmayıp sadece internet hizmeti kullanacak abonelerine bile zorla sabit telefon hattı alma zorunluluğu getiriyor. Bu tamamen hukuk dışı bir uygulamadır. Bir tüketicinin 2 yıl önce konuya itiraz etmesi ve hakem heyeti tarafından haklı bulunmasının ardından Türk Telekom karara itiraz etmişti. Ancak yapılan itirazlar bir sonuç vermemiş ve Konya Tüketici Mahkemesi bilirkişi raporuna istinaden ADSL'de sabit hat ve telefon aboneliği gerekmediğine karar verip, Türk Telekom'un açtığı itiraz davasını reddetmiştir" dedi.

ADSL abonelerine emsal oluşturacak

Verilen kararın temyiz edilemeyecek bir karar olduğunu da dile getiren Ayhan Tekin, "Ayrıca Rekabet Kurulu, Şubat ayında almış olduğu bir kararla, Türk Telekom'un sabit hatsız ADSL hizmetini üç ay içinde başlatması için karar aldı.

Buradan Türk Telekom'un ADSL hatları ile ilişkili telefon aboneliklerini kaldırarak bundan doğan sabit ücretlere son vermesini istiyoruz. Ayrıca ADSL abonesi olan ve sabit telefona ücret ödeyenler bu kararı emsal alarak mahkemeye başvurabilir ve sabit telefon hatlarının iptal edilmesini isteyebilirler" şeklinde konuştu.