İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

Whatsapp İhbar Hattı

Afganistan'da deprem: 24 ölü

Afganistan'da deprem: 24 ölü
Afganistan'da deprem: 24 ölü

Afganistan'ın başkenti Kabil’in doğusunda dün meydana gelen iki depremde 24 kişinin öldüğü, 150’nin üzerinde kişinin de yaralandığı kaydedildi.

Nangarhar vilayetinde gerçekleşen, 24 kişinin ölümüne, 150’den fazla kişinin de yaralanmasına yol açan depremlerde 350 evin hasar gördüğü, 650 hayvanın da telef olduğu belirtildi. ABD Jeolojik Araştırma Merkezi depremlerin büyüklüklerini 5,5 ve 5,1 olarak açıklarken, ilk depremden 2 saat sonra meydana gelen depremin artçı olduğunu açıkladı. 

Pakistan sınırının 50 kilometre kadar uzağındaki 4 köyü vuran depremlerin ardından 24 kişinin defnedildiği ifade edildi. Depremzedelerden Hacı Umar, “Ben bu evde yaşıyordum. Ama şuanda gördüğünüz sadece bir harabe. Ailemizden 6 kişi öldü. Annemle babamı hastaneye kaldırdım. Bizim şuanda barınacak yerimiz ve yiyecek, içecek hiçbir şeyimiz yok. Yağmurda başladı. Kardeşlerim öldü. Ailemden 22 kişi yaralandı. Vali, kaymakam ve devlet erkanları ile yabancı güçler ziyarete geldiler. Ziyaret etmeleri bizi onurlandı” diye konuştu. 

Köyün muhtarı Malik Selim Han, “Deprem gece saat 1.30 civarında meydana geldi. İlk depremde az hasar gördük ancak arkasından güçlü bir deprem daha yaşandı. En çok kaybı ikinci depremde yaşadık. Depremde 2 oğlum öldü. Bu depremde en fazla kadınlar ve çocuklar öldü. Tüm halk perişan durumda. Yiyecek, içecek ve barınak yok. Yağmurda başladı. Bu yağmurlu havada dışarıda kaldık. Bizi ziyarete genle herkese teşekkür ederiz. Depremde en çok hasarı çekenlerde en çok acıyı çekenlerde kadınlardır. Bizim köyümüzden 6 kişi öldü. 

Depremde bölgede toplam 24 kişi ölürken, 650 baş hayvanı da kaybettik, 150’nin üzerinde kişi de yaralanarak hastanelere kaldırıldı” şeklinde konuştu. İlçenin kaymakamı Hacı Sayid Rahman ise, “İlçemize bağlı köy tamamen hasar gördü, birçoğu kullanılmaz hala geldi. Yaklaşık 350 ev hasar gördü, 650 hayvan öldü. 150’nin üzerinde yaralı hastanelere gönderildi. 

En çok hasar gören köyler Margar Khyl, Beyzat Khyl, Sarkut ve Malik Khyl. Bu köylerimizin hepsinde can ve mal kaybı meydana geldi. Kaymakam olarak ilk yardımı biz ulaştırdık. Burada en çok yiyecek, içecek ve çadır ihtiyacı duyuluyor. Devletten ve özel kuruluşlardan en yakın zamanda yardım bekliyoruz. Zaten bu konuda merkezi hükümette yardım sözü verdi. Ancak bize henüz bir yardım ulaşmadı” ifadelerini kullandı.

EMRUDDİN GURBAN-REŞİT TÜRKMEN-KABİL

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.