İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

"Aklıma Bir Fikir Geldi" yarışması ödül töreni

"Aklıma Bir Fikir Geldi" yarışması ödül töreni

Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği'nin (RATEM) başlattığı ve bu yıl 2.'sinin gerçekleştirildiği "Aklıma Bir Fikir Geldi" adlı üniversiteler arası iletişim fikirleri yarışması ödül töreni düzenlendi


Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteğiyle İstanbul Kongre ve Sergi Merkezi'nde düzenlenen ve Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Devlet Bakanı ve BaşMüzakereci Egemen Bağış ile RTÜK Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun'un katıldığı törende, sanatçılar, akademisyenler, kamu ve özel kurum yetkilileri, iş dünyası, basın yayın dünyası ve binlerce üniversite öğrencisi "Korsanla Mücadele" için bir araya geldi. Yarışma kapsamında kamuoyunun korsanla mücadele konusunda uyarılmasına ve sektörel bilincin geliştirilmesini desteklemeye yönelik 39 üniversiteden 500'ün üzerinde sosyal sorumluluk iletişim kampanyaları yer aldı. Gazete/Dergi-Radyo ve Televizyon olmak üzere üç ayrı kategoride değerlendirilen eserlerden bu yıl 15'i ödüllendirdi. 6 özel ödül ve 9 derece olmak üzere 15 eserin sahibi 28 öğrenciye, 40 bin TL değerinde ödül verildi.

 


"Aklıma Bir Fikir Geldi" yarışmasının seçici kurulu tarafından yapılan değerlendirme sonucunda gerçekleşen ödül töreninde RATEM Başkanı Yusuf Gürsoy, korsanla mücadele ve telif haklarıyla ilgili yaptığı açıklamada, "Telif hakları uygulamaları ancak ve ancak toplumsal bilinç ve davranış biçimi gelişiminin sağlanması ile uygulanabilir. Ülkemizin korsanla mücadele konusunda kararlılığı ve bu kararlılığın dayanağı fikri mülkiyet hukuku alanının, AB ve diğer uluslar arası mevzuata uygun olduğu bilinen bir gerçektir.

 

Gerek uluslararası alanda gerekse ulusal düzeyde, korsanla mücadele ve telif hakkının korunması için yasal çerçeve kapsamında çalışmalar üretilmekte, yaptırımlara dayalı uygulamalarla alanla ilgili hakların korunması sağlanmakta ve bireylerin fikri üretim hak ve talepleri desteklenmektedir. Yasalar çerçevesinde gerçekleştirilen uygulamaların toplumsal anlamda sahiplenilmesi, sürdürülebilir uygulamalar olarak gelişmesi ve telif hakkı bilincinin oluşturulması için siyasi ve kamusal kuruluşlar kadar, meslek kuruluşları, sivil toplum kuruluşları, basın yayın kuruluşları, sanatçılar ve yüksek öğretim dünyasının da çalışmaların içinde bulunması önemli bir gerçeği oluşturmaktadır. İşte bu yarışma bunu amaçlamaktadır" dedi.

 


Yarışmada 6 esere dizüstü bilgisayar veren 3 dereceye de staj imkanı sağlayan, Business Software Alliance'ın (BSA) Türkiye Genel Koordinatörü Elçin Barkay da, "Bir toplumda üretilen fikirleri çalarak kullanmak, o toplumun geleceğini çalmaktır. Korsan yazılım kullanımı ise, yol açacağı güvenlik sorunlarıyla maddi kayıplara neden olacağı gibi kurumsal ve kişisel itibarın da zedelenmesine neden olmaktadır. Yazılım korsanlığı oranının yüzde 64 seviyelerinde seyrettiği Türkiye'de, bu oranda gerçekleşebilecek her 10 puanlık düşüşün, Türkiye'nin Gayrisafi Milli Hasılasında yıllık 624 milyon dolar, doğrudan vergi gelirlerinde de 80 milyon dolar bir artışa neden olacağı göz önünde bulundurulmalıdır. Verdiğimiz mücadelenin teknoloji sektöründe gençlere istihdam imkanı olarak döneceğine inancımız sonsuzdur. Bu amaçla önümüzdeki yıllarda bu ve benzeri yarışmalarda da desteğimiz artarak sürecektir" dedi.
Ödül töreninde ayrıca Sony Eurasia Pazarlama A.Ş. öğrencilerin projelerini gerçekleştirirken destek olmak amacıyla RATEM'e profesyonel bir video kamera hediye etti. Tören sonrası 2010 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Türkiye'yi temsil edecek "maNga" sahne aldı.

 


ADNAN SULAR-İSTANBUL

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.