İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

Whatsapp İhbar Hattı

Aksa Enerji halka açılıyor

Aksa Enerji halka açılıyor
Aksa Enerji halka açılıyor

Türkiye'de enerji sektörünün önde gelen serbest elektrik üreticilerinden Aksa Enerji Üretim A.Ş. halka açılıyor.

2009 yılı cirosu 786 milyon TL olan Aksa Enerji, Mayıs ayının ilk yarısında sermayesinin yüzde 13,5'i oranında bir halka arz gerçekleştiriyor. Aksa Enerji'nin ayrıca, nominal halka arzın yüzde 15'i kadar Kazancı Holding hisselerinden ek satış hakkı da bulunuyor.

13-14 Mayıs 2010 tarihleri arasında 2 gün süreyle satışa sunulacak hisse senetlerinin nominal değeri toplam 86 milyon TL olacak. Halka arzda hisse senetlerinin yüzde 70'i yurtdışı kurumsal yatırımcılara, yüzde 20'si yurtiçi bireysel yatırımcılara ve yüzde 10'u yurtiçi kurumsal yatırımcılara tahsis edildi. Hisse senetleri, 4,9 - 7,2 TL fiyat aralığı ve talep toplama yöntemiyle satışa sunulacak. Hisse senetlerine talebin fazla olması durumunda ise, nominal 12 milyon 900 bin TL Kazancı Holding hisselerinden ek satış yapılacak. Halka arz konsorsiyumu Türkiye Sınai Kalkınma Bankası'nın (TSKB) liderliğinde gerçekleştirilecek. 

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Aksa Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Kazancı uzun yıllardır enerji sektörüne yatırım yaptıklarını belirterek, "Enerji sektöründe yaklaşık yarım asırlık bir deneyimi bulunan Kazancı Holding bünyesinde yer alan Aksa Enerji Üretim A.Ş., bugün çok önemli bir dönüm noktasına gelmiş bulunuyor.
 
Bundan 13 yıl önce kurduğumuz Aksa Enerji'yi şimdi halkımızla paylaşmaya hazırlanıyoruz. Zaman içerisinde yatırımlarımızı çeşitlendirerek, hem yurtiçinde hem de yurtdışında,
doğalgazlı, rüzgar ve hidroelektrik santralleri kurarak, Aksa Enerji'nin elektrik enerjisi üretiminde ülkenin önde gelen enerji şirketlerinden biri olmasını sağladık. Bugün bin 500MW'ı aşan kurulu gücümüz ve 12 milyar kWsaat elektrik üretim kapasitemiz ile sektördeki en büyük serbest elektrik üreticisiyiz. Son üç yılda gerçekleştirdiğimiz 1.070 milyon TL yatırım, bizi bugün enerji sektöründeki en büyük serbest üretici konumuna getirdi. Halka arzdan gelen kaynağı yine Aksa Enerji'nin büyümesi için kullanacağız" dedi.

Şirketten verilen bilgiye göre enerji sektöründe yarım asırlık deneyimi bulunan Kazancı Holding bünyesinde faaliyet gösteren Aksa Enerji, bugün bin 500 MW'ı aşan kurulu kapasitesi ile enerji sektöründeki en büyük serbest üretici konumunda bulunuyor. 3 bölgede 13 şehirde milyonlarca aboneye elektrik dağıtımı yapan ve enerji alanına girdiği günden bu yana sürekli yatırım yaparak ilerleyen Aksa Enerji, son üç yılda enerji alanına 1.070 milyon TL yatırım gerçekleştirdi.
 
Aksa Enerji gerek yeni santraller kurarak, gerekse mevcut santrallerin kapasitesini artırarak kurulu kapasitesini 2014 yılına kadar 3 milyar dolar daha yatırım yaparak 4 bin 129 MW'a çıkartmayı hedefliyor. Aksa Enerji'nin şu anda faaliyette olan 12 tesisi bulunuyor ve bir santralin de devralma süreci devam ediyor. 

En büyük kurulu rüzgar enerjisi güç kapasitesi Aksa Enerji'nin elinde bulunuyor. Aksa Enerji, toplam kapasitesi bugün 130 MW olan yenilenebilir enerji kurulu gücünü bin 100 MW'a çıkarıp Türkiye'nin rüzgar ve hidroelektrik potansiyelini değerlendirerek bu alandaki yatırımlarını artırmayı hedefliyor.

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.