İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

Whatsapp İhbar Hattı

Ankara'da yarın hayat duracak

Ankara'da yarın hayat duracak
Ankara'da yarın hayat duracak

Ankara'lı minübüsler ve özel halk otobüsleri ulaşım fiyatlarında 2003 yılına dönülmesi kararını protesto etmek için yarın saat 10.00'a kadar kontak kapatma kararı aldı.

TAHİR SARIKAYA -ANKARA 

Başkent Ankara'da yarın hayat duracak. Ulaşım fiyatlarında eskiye dönülmesi yönünde Danıştay 2. ve 9. Dairesi'nin verdiği karar nedeniyle özel halk otobüsleri ve minbüsler yarın trafiğe çıkmama kararı aldı. Minübüscü esnafı saat 10.00'a kadar, özel halk otobüsleri ise tüm gün trafiğe çıkmama kararı aldı. 

Ankara Büyükşehir Belediyesi ise otobüs seferlerini azaltma kararı aldı. Ankara Minübüscüler odası Başkanı Hacı Bekir Gani, verdikleri karardan dolayı Ankaralı vatandaşlardan özür dilediklerini anlatarak, "Ankara halkından özür diliyoruz, bu karardan dolayı etkileneceklerini biliyoruz. Minibüscü esnafımız mağdur oldu. Eylemlerimiz devam edecek. Sabah ve akşam belli bulvarlarda cadde trafiğini tıkayacağız. Bazı belediyelerin 2 saatte yürütmeyi durdurma kararı aldığını biliyoruz. Hukukçularımıza çağrıda bulunuyoruz. İvedilikle bu kararı düzeltsinler. Bu hafta tüketici esnaflarının önünde eylem yapılacak. Bu olay Afganistan'da bile yaşanmıyor" şeklinde konuştu. 

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, otobüs bilet fiyatlarını 9 yıl öncesine çeken Ankara İdare Mahkemesi'ne ilginç bir çağrıda bulundu. Gökçek, "Kendileri 2003 maaşları ile idare edebileceklerini düşünebiliyorlarsa, Ankara Belediyesi'ne de 2003 fiyatları ile idare edebilmeyi düşündürsünler'' dedi. 

Gökçek, yarından itibaren peş peşe binişlerde indirim uygulamasının kaldırılması ve otobüs seferlerinin azaltılması gibi mecburi uygulamalar başlatacaklarını belirtti. Belediyenin mahkemenin aldığı karar sonrası ayda 41,5 milyon lira zararla çalışması gerektiğini ifade eden Gökçek, bu rakamı döndürebilme şanslarının olmadığını kaydetti. Yaşanacak sıkıntıdan belediyenin sorumlu olmadığını belirten ve vatandaştan özür dileyen Başkan Gökçek, "Kendileri 2003 maaşları ile idare edebileceklerini düşünebiliyorlarsa Ankara Belediyesi'ne de 2003 fiyatları ile idare edebilmeyi düşündürsünler. Bu fiilen olmayacak bir olay" görüşünü dile getirdi.

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.