İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

Whatsapp İhbar Hattı

Anne adayları için umut ışığı

Anne adayları için umut ışığı
Anne adayları için umut ışığı

Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Medikal Akupunkturist Doç. Dr. Hakan Çoksüer, Sağlık Bakanlığı’nın revize ettiği yeni düzenlemenin olumlu olduğunu söyledi.

Diyarbakır Veni Vidi Hastanesi Tüp Bebek Merkezi'nde görevli Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Medikal Akupunkturist Doç. Dr. Hakan Çoksüer, Sağlık Bakanlığı'nın revize ettiği yeni düzenlemenin olumlu olduğunu söyledi.
Diyarbakır Veni Vidi Hastanesi Tüp Bebek Merkezi'nde görevli Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Medikal Akupunkturist Doç. Dr. Hakan Çoksüer, Sağlık Bakanlığı'nın, sadece kemoterapi görecek kadınlarda yumurta dondurma kuralını kaldırdığını ifade etti. Doç. Dr. Çoksüer, "Rezervi az olan kişiler de yumurtalarını dondurabilir hükmünün eklenmesinin yönünde revize edilen yeni düzenlemesi son derece isabetli bir karar olmuştur. Daha önceki yönetmelikte olmayan düşük yumurtalık rezervine sahip olan ve çocuk doğurmamış hastaların, kendi isteklerine bağlı olarak yumurta hücrelerini veya yumurtalık dokularını dondurarak saklayabilmeleri çok önemli bir gelişmedir" dedi.

"YUMURTA REZERVİ AZ OLANLAR DONDURUP İSTEDİĞİ ZAMAN ANNE OLACAK"
Doç. Dr. Çoksüer, yumurta rezervi az olan genç, evli ve bekar olan kadınlar yumurtalarını dondurup istediği zaman anne olma şansına sahip olduğunu belirterek, "Özellikle 5 yıllık sınırlı sürenin kalkması çok doğru bir karar. Çünkü çocukluk çağı kanserlerinde tedavi gerçekleşse bile çocuk 5 yıl sonra hemen anne olamayabilir. Bu nedenle yeni düzenleme ile kişilerin anne olma hakkı hep olacaktır. Bu da mutluluk vericidir. Sağlık Bakanlığı'nın bu uygulaması çocuk sahibi olmayı erteleyenler veya erteletmek zorunda olan anne adayları için umut ışığı olacaktır" diye konuştu. 

BURAK EMEK
DİYARBAKIR

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.