İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Avustralya'yı şiddetli rüzgar ve sel vurdu

Avustralya'yı şiddetli rüzgar ve sel vurdu
Avustralya'yı şiddetli rüzgar ve sel vurdu

Avustralya'nın Victoria eyaletinde etkili olan şiddetli rüzgar ve yağışın sele yol açmasıyla cadde ve sokaklar göle döndü. Bazı araçlar suya gömülürken, 200 binden fazla evde elektrik kesintisi yaşandı.

Avustralya'nın Victoria eyaletinde etkili olan şiddetli yağmur ve rüzgar hayatı olumsuz etkiledi. Yağışın yol açtığı sel nedeniyle cadde ve sokaklarda su baskınları meydana geldi. Eyalet genelinde bazı yollar kapanırken, araçlar da suya gömüldü.

Hızı saatte 119 kilometreye ulaşan rüzgarın etkisiyle bazı ağaçların devrildiği eyalette 200 binden fazla ev elektriksiz kaldı. Acil servislerin 5 binden fazla yardım çağrısı aldığı, 3 bin 500'ünün ağaçların evlerin üzerine düşmesi sonucu meydana gelen kazalarla ilgili olduğu aktarıldı. 40 yaşlarındaki bir kadının başından yaralanarak hastaneye kaldırıldığını ifade edildi.

Eyalet Acil Servis Şefi Tim Wiebusch, Melbourne'un doğusundaki Traralgon'da nehrin su seviyesinin yükselmesiyle yaklaşık 220 ev için tahliye emri verildiğini duyurdu. Yetkililer, Avustralya'nın en kalabalık ikinci eyaletinde 2008'den beri bu kadar güçlü rüzgarın etkili olmadığını belirtti.

Avustralya'daki sel felaketinde 1 kişinin cansız bedenine ulaşıldı

Avustralya'nın Victoria eyaletinde gün boyunca etkili olan sağanak yağışın ardından meydana gelen selde, 60 yaşlarındaki bir kişinin cansız bedenine sel sularının altında kalan binek aracı içinde ulaşıldı.

Avustralya'nın Victoria eyaletinde etkili olan son yılların en şiddetli sağanak yağışları ve fırtınalar, eyalette yaşamı durma noktasına getirmişti. Meteoroloji yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, fırtınaların ise saatte 119 kilometre hıza ulaştığı ve metrekareye 200 kilogram yağış düştüğü ifade edilmişti. Eyaleti etkisi altına alan şiddetli yağmur ve fırtına ise bazı bölgelerde sele neden olmuş, eyalet genelinde bazı yollar kapanırken araçlar da suya gömülmüştü. Eyalette, 200 binden fazla ev elektriksiz kalmış, acil servislerin 5 binden fazla yardım çağrısı aldığı ve 3 bin 500'ünün ağaçların evlerin üzerine düşmesi sonucu meydana gelen kazalarla ilgili olduğu aktarılmıştı. Ayrıca, 40 yaşlarındaki bir kadının başından yaralanarak hastaneye kaldırıldığı bildirilmişti. Eyalet Acil Servis Şefi Tim Wiebusch yatpı açıklamada, Melbourne'un doğusundaki Traralgon'da nehrin su seviyesinin yükselmesiyle yaklaşık 220 ev için tahliye emri verildiğini duyurmuştu.

Son açıklamaların ardından Victoria eyaletinde öğlen saatlerinde aldığı bir ihbarı değerlendiren polis ekipleri ise, binek aracının içinde bir kişinin cansız bedenine ulaştı. Polis tarafından yapılan açıklamada, eyaletin güneydoğusunda yer alan Gippsland'da yaşanan selin ardından 60 yaşlarında olduğu tahmin edilen şahsın, sel suları altında kalan binek aracı içinde hayatını kaybettiği aktarıldı. Hayatını kaybeden şahsın cansız bedeninin araçtan çıkardığını dile getiren Victoria eyalet polisi, olayla ilişkin soruşturmaların sürdüğünü kaydetti.

Ayrıca arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği sel bölgesinde, aralarında 2 haftalık bir bebeğin de bulunduğu toplam 24 kişinin kurtarıldığı belirtildi. Felaketin daha fazla can kaybına yol açmaması adına, yüksek riskli bölgelerde yaşayan sakinlerin evlerini terk etmeleri gerektiği uyarısında bulunan yetkililer, taşan Traralgon deresinde su seviyesinin 5,5 metreye kadar yükselmesini beklediklerini belirterek, halkı güvenli bölgelere seyahat etmeleri konusunda uyarmaya devam ediyor.