İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Azerbaycan Rusya'yla anlaşma muhtırası imzaladı

Azerbaycan Rusya'yla anlaşma muhtırası imzaladı
Azerbaycan Rusya'yla anlaşma muhtırası imzaladı

İlham Aliyev: "Gazprom ile SOCAR arasında sürdürülen görüşmelerde anlaşma muhtırası imzalandı"

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, anlaşma muhtırası imzaladıklarını söylediği Rus gaz şirketi Gazprom ile Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR'ın işbirliğinin, Azerbaycan'ın gaz sevkiyatını çeşitlendireceğini ve yeni pazarlara açılma imkanı sağlayacağını söyledi.

Rusya'da Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ile görüştükten sonra düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Rusya-Azerbaycan gaz işbirliğinde "yeterli gelişme" sağlandığını dile getirdi. İlham Aliyev, "Gazprom ile SOCAR arasında sürdürülen görüşmelerde anlaşma muhtırası imzalandı" dedi. Basın toplantısında konuşan Rusya Devlet Başkanı Medvedev ise Azerbaycan ile ticari alanda işbirliğinin hızlı şekilde ilerlediğini söyleyerek, yeni saha olan gaz konusundaki işbirliğinin ise start aldığını ifade etti. Medvedev, "Ülkelerimiz için ilginç bir sahadır. Şirketler birbirleriyle doğrudan görüşmektedirler. Bir süredir çalışmalarını sürdürüyorlar ve tam bir işbirliğine varmada iyi bir şansa sahipler, elbette ülkelerimizin ve ticari şirketlerimizin çıkarlarını da gözetiyorlar" diye konuştu.

Azerbaycan'ın Rusya ile gaz konusundaki işbirliğinin, Azeri gazının ihraç yollarının çeşitlenmesi anlamına geldiğini kaydeden Aliyev, "Azerbaycan için bu alandaki işbirliği, gaz sevkiyatının çeşitlendirilmesinin parçasıdır. Azeri gazı bugün batıya ihraç edilmektedir" dedi. Azerbaycan'ın aynı zamanda Bakü-Novorossiyk petrol boru hattına pompaladığı petrolün miktarını artırmayı planladığını söyleyen Aliyev, "Bakü-Novorossiyk petrol boru hattı uzun yıllardan bu yana faaliyette ve ileride aktaracağımız
petrol hacmini artıracağımızı umuyoruz" şeklinde konuştu. Rusya ile elektrik alanındaki işbirliğinin de geliştiğini kaydeden Aliyev, "Bunun karşılıklı yararlı işbirliği olacağını ciddi şekilde bekliyoruz" dedi.

MOSKOVA - İHA