İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Bakan Çubukçu'ya karne

Bakan Çubukçu'ya karne
Bakan Çubukçu'ya karne

Türk Eğitim-Sen Tokat Şube Başkanı Hakan Akkaya, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'nun ilk karnesinin, eğitimde yaşanan ve çözümsüz kalan birçok sorun sebebiyle kırıklarla dolu olduğunu söyledi.


Sendika binasında basın açıklaması yapan Akkaya, 2009-2010 eğitim-öğretim yılının ilk yarısının sorunlarla sona erdiğini kaydetti. Öğretmen açığının giderilmesi, öğretmen atamaları, okullarda hijyen sağlayarak öğrencileri ve eğitim çalışanlarını salgın hastalıklardan korumak vb. derslerden Bakan Çubukçu'nun sıfır aldığını söyleyen Akkaya, bu karneyi dikkate alarak, Bakan Çubukçu'nun ikinci dönem derslerine daha çok çalışmasını beklediklerini söyledi.

Türkiye'de Milli Eğitim sisteminin dünya yarışında çok geride kaldığını ileri süren Akkaya, "Okullarımız gerek fiziki mekan, gerekse ders araç-gereçleri açısından yeterli donanıma sahip değil. Bugün atama bekleyen öğretmen sayısı 310 bin iken, yeni mezunlarla birlikte bu rakam 360 bine çıkacaktır. Tüm bu gerçeklere karşın Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Şubat ayında öğretmen ataması yapılmayacağını, 2010 yılında ağustos ayında sadece 40 bin öğretmen alınacağını açıklamıştır. Bu, iyi niyetli bir yaklaşım değildir. Yılda bir kez ve sadece 40 bin düzeyinde yapılacak öğretmen ataması hangi ihtiyacı karşılayacak, hangi beklentilere cevap verecektir? Şubat ayında atama yapılmadığı takdirde aralık döneminde atama başvurusunda bulunmayan öğretmen adayları için süreç sıkıntılı olacaktır. Çünkü KPSS puanının geçerlilik süresi dolacak birçok öğretmen adayı bulunmaktadır. Bu öğretmen adayları, şubatta da atama yapılacağı düşüncesiyle hareket ederek aralık ayında yapılan atamalara başvurmamıştır. Ayrıca 10 bin kadrolu öğretmen alımında binlerce sözleşmeli öğretmen
kadroya geçmiştir. Dolayısıyla sözleşmeli öğretmenlerin eğitim verdiği okullarda bugün öğretmen sıkıntısı yaşanmaktadır. Bu da öğrencilerin eğitiminin aksamasına yol açmaktadır. İşte tüm bu sebeplerden dolayı şubatta öğretmen ataması mutlaka yapılmalıdır" dedi.


NURHAN İÇMEZ - TOKAT

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.