İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Bakan'dan vekillere mektup

Bakan'dan vekillere mektup
Bakan'dan vekillere mektup

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, tüm milletvekillerine bir mektup göndererek, Türkiye'nin yaptığı bölgesel enerji işbirliği girişimleri ve enerji alanında yapılan anlaşmalar konusunda bilgi verdi.

ZAFER ÇAKMAK/ANKARA

Bakan Yıldız'ın imzasıyla milletvekillerine gönderilen mektupta, Nabucco projesinin amacı, teknik detayların yanı sıra Rusya Federasyonu ile imzalanan protokol ve anlaşmaların içeriğine ilişkin bilgi notu bulunuyor.

Bakan Taner Yıldız, mektubunda enerji anlaşmalarına dönük daha ayrıntılı bilgi istenmesi halinde bunun talep sahiplerine gönderileceğini de bildirdi. Bakan Yıldız, mektubunda, enerji arz güvenliği için son dönemde Türkiye'nin yoğun bir enerji diplomasisi sürdürdüklerini belirtirken, bu yoğun diplomasi trafiği ile Türkiye'nin dünyanın önemli enerji koridorlarından biri haline geldiği ve doğunun zengin kaynaklarını Avrupa'ya ulaştırma noktasında ne kadar hayati bir role sahip olduğunun tüm dünya tarafından bir kez daha görüldüğünü bildirdi.


ÖNEMLİ ANLAŞMALAR

Taner Yıldız, doğalgaz tedarikçisi ülkelerin, AB ve ABD'den de üst düzey temsilcilerin katılımıyla tüm dünyanın dikkatini Ankara'ya çeviren imza töreninin, Türkiye'nin enerji koridoru ve AB'nin enerji arz güvenliği için ''kilit ülke konumunda'' olduğunun çok somut bir göstergesi olduğunu ifade etti. Yıldız, Rusya Federasyonu Başbakanı Putin ile Başbakan Erdoğan'ın imzaladığı anlaşmaların, Türkiye'nin enerjideki önemli rolünü bir kez daha pekiştirdiğini belirtti.

Yıldız, mektubunda ''son bir ayda gerçekleşen söz konusu anlaşmalar, Türkiye Cumhuriyeti'nin, aklın ve sağduyunun elinde, çok önemli potansiyellerini güce dönüştürebilecek bir ülke olduğunu bir kez daha göstermiştir'' dedi. Yıldız, bu anlaşmaların, Orta Asya, Orta Doğu ve Avrupa'nın enerji yollarının Türkiye üzerinden geçmesi gerektiğini ve Türkiye'nin stratejik-jeopolitik konumunun tescili olduğunu gösterdiğini ifade etti.

Bu anlaşmaların dünyanın Türkiye'ye bakışının değişmesiyle yakından ilgili
olduğunu belirten Yıldız, sözlerine şöyle devam etti: ''Hamleleri her an değişebilen enerji satrancının en iyi hamlesini, Avrasya'nın düğüm noktası haline gelen Türkiye yapmıştır. Dengeler üzerine kurulmuş enerji arenasında, Türkiye Cumhuriyeti olarak yaptığımız güçlü ve etkin dış politika, bugün Türkiye'ye rağmen anlayışını kaldırmış, ülkemizi artık başlı başına bir güç haline getirmiştir. Artık Türkiye, yalnız bölgesinde değil, dünyada da güvenlik katsayısı yüksek bir ülkedir."

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.