İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Balık sezonu açıldı

Balık sezonu açıldı
Balık sezonu açıldı

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, balık sezonunun açılışını yaptı.

Av sezonu açılışını Ramazan ayına denk geldiği için "çifte bereket" olarak nitelendiren Bakan Yıldırım, "İstanbullular balığa doyacak" dedi.

Yeni Kapı Su Ürünleri Hali'nde gerçekleşen balık sezonu açılış törenine Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er, İstanbul İl Müftüsü Mustafa Çağrıcı, çok sayıda balıkçı esnafı ve vatandaşlar katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan tören, Mehter Takımı'nın mini konseri ile sürdü. Ardından kürsüye çıkan Ulaştırma Bakanı Yıldırım, "Ekmeğini taştan çıkartmak" deyiminin balıkçıların yaptığı işin ne kadar zor ve meşakkatli olduğunu ifade ettiğini belirtti.

Balıkçıların yaptığı işin zor ancak kutsal olduğunu söyleyen Yıldırım, "Ekmeğini taştan çıkartmaktan tek farkı onlar ekmeğini taştan değil, ekmeğini ve balığını denizden çıkartırlar. Milletimizin bol bol balık yemelerini sağlarlar. 2008-2009 balıkçılık sezonunun hayırlı uğurlu olmasını, bol ve bereketli olmasını diliyorum" dedi.

Yarından itibaren denizin bolluğunun ve bereketinin hep birlikte görüleceğini belirten Bakan Yıldırım, "İstanbullular balığa doyacak. Bu sene iki bereket birden yaşıyoruz. Mübarek Ramazan ayı ile balık sezonu aynı tarihte başlıyor. Balık sezonu da inşallah Ramazan'ın bereketi ile bolluk ve bereket içinde geçer. Hep söylediğimiz bir söz var; biz denizci bir ülkeyiz. Ancak denizci bir millet olamadık. Sahillerimizin uzunluğu kara hudutlarının uzunluğunun neredeyse 3 katıdır. 8 bin 400 kilometre Hopa'dan
Saman Dağı'na kadar dünyanın birçok ülkesine nasip olmayan sahillerimiz var. Bu sahillerimiz boyunca denizlerimiz bolluk ve bereketle dolu ancak, bu imkanları tam anlamıyla değerlendiremiyor ve kullanamıyoruz" diye konuştu.

Yıldırım, balıkçıların sorunları olduğunu ancak en büyük sorunları olan akaryakıt vergilerinin kaldırıldığını vurgulayarak, "Balıkçılarımızın işini açtık. Onların denizle buluşmasını sağladık. 2003 yılından beri her yıl balıkçılarımıza akaryakıttan dolayı yaptığımız destek 75 milyon YTL'yi buluyor. Helali hoş olsun. Balıkçılarımız bunu hak ediyor. Çünkü onlar gece gündüz demeden, denizin zor şartlarıyla mücadele ederek balık tutuyorlar. İnsanımıza balığı sevdirmeye çalışıyorlar. Balıkçılık camiası yan
sektörleriyle birlikte 2,5 milyon insanımıza iş ve aş sağlıyor. Hiç ihmal edilecek bir sektör değil" şeklinde konuştu.

Bakan Yıldırım, konuşmasının ardından balıkçı teknesi önünde İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı'nın bereket duası ile kurdeleyi keserek 2008-2009 av sezonunun açılışını yaptı. Bakan Yıldırım, daha sonra balıkçı teknesinin dümenine geçerek denizde 10 dakika tur attı. Sahilde Bakan Yıldırım'ı bekleyen balıkçılar, kendisine balık ekmek ikram etti.

ADNAN SULAR-İHA

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.