İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Bangkok'ta olağanüstü hal ilan edildi

Bangkok'ta olağanüstü hal ilan edildi
Bangkok'ta olağanüstü hal ilan edildi

Tayland hükümeti, dün ASEAN zirvesinin iptal edilmesine neden olan protesto gösterilerinin ardından başkent Bangkok'da olağanüstü hal ilan etti.

Başbakan Abhisit, hükümet karşıtı protesto eylemlerinin ülke istikrarını tehdit etmesi nedeniyle bu yönde bir karar alındığını kaydetti. Abhisit, "Hükümet, durumun mümkün olan en kısa sürede normale dönmesi için olağanüstü hal ilan etmek zorunda kaldı" şeklinde konuştu. 

Dün başkentin 100 kilometre güneyindeki Pattaya'da, ASEAN zirvesinin yapıldığı otele baskın yapan hükümet karşıtı göstericiler, zirvenin iptal edilmesine neden olmuş, göstericilerin lideri Arisamun Pongruengrong ise güvenlik güçleri tarafından tutuklanmıştı. 

Pongruengrong'un tutuklaması, Bangkok'da yolların göstericiler tarafından bloke edilmesi sebebiyle trafiğin aksamasına ve bazı önemli hükümet binaları çevresinde ufak çaplı gösterilerin yapılmasına neden olmuştu. Abhisit ve liderliğini yaptığı Demokrat Parti, protestocuların ASEAN zirvesinin yapıldığı otele baskın yapmasını engelleyemediği için sert şekilde eleştirilmişti.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.