İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

Whatsapp İhbar Hattı

Bangladeş'e 1 milyar dolarlık ziyaret

Bangladeş'e 1 milyar dolarlık ziyaret
Bangladeş'e 1 milyar dolarlık ziyaret

Bangladeş'e 15 yıl aradan sonra cumhurbaşkanı düzeyinde ilk resmi ziyareti düzenleyen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, aradaki ticaret hacmini 600 milyon dolardan 1 milyar dolara çıkarmaya yönelik adım attıklarını belirtti.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından yapılan açıklamaya göre Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cumartesi günü Bangladeş'in başkenti Dakka'da DEİK ile Bangladeş Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu'nun (FCCCI) işbirliği ile düzenlenen Türk-Bangladeş İş Forumu'na Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Ulştırma Bakanı Binali Yıldırım, TOBB/DEİK Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile birlikte katıldı.

Yaklaşık 200 işadamını biraraya getiren forumda Bangladeş Maliye Bakanı Abul Mal Abdul Muhith, Ticaret Bakanı Muhammed Faruk Khan, Bangladeş Dışişleri Bakanı Hasan Mahmud da yer aldı.

Cumhurbaşkanı Gül, burada yaptığı konuşmada Kurtuluş Savaşı'nda Bangladeş'in verdiği desteği unutmadıklarını, iki ülke arasındaki güçlü dostluk ve siyasi bağları karşılıklı refahı arttıracak şekilde geliştirmenin zamanı geldiğini ifade etti. Bangladeş Cumhurbaşkanı Zillur Rahman ve bakanlar ile karşılıklı ticareti arttırmak için neler yapılması gerektiğini konuştuklarını ifade eden Gül, iki ülke arasında 2009 yılında yaklaşık 600 milyon dolar olan ticaret hacmini 1 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Resmi gezilerine güçlü bir işadamı heyetiyle birlikte gittiğini kaydeden Gül, bu sayede işadamlarının karşılıklı ticareti konuşma fırsatı bulduklarını dile getirdi.

Karşılıklı ticareti arttırmanın ilk adımı olarak Türk Hava Yolları'nın bu yıl Dakka'ya İstanbul'dan doğrudan sefer başlatacağını söyleyen Gül, hem Türk hem Bangladeş hükümetlerinin işadamlarını daha fazla ticaret yapmak için teşvik edeceklerini belirtti. Cumhurbaşkanı Gül'ün temaslarında iki ülkenin tekstil, hazır giyim, enerji, gemi yapımı, telekomünikasyon, petro-kimya, altyapı ve tarım sektörlerinde karşılıklı yatırım yapabilecekleri dile getirildi.

Toplantıda konuşan TOBB/DEİK Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise, son 10 yılda ekonomisi ortalama yüzde 6 büyüyen Bangladeş'in aynı hızda büyümeye devam etmesinin beklendiğini belirterek bu ülkenin potansiyeline dikkat çekti. 2009'da küresel kriz nedeniyle Türkiye'nin dış ticaretinde yaklaşık yüzde 30 düşüş olduğunu kaydeden Hisarcıklıoğlu, iki ülke arasındaki ticaretin ise yüzde 30 arttığını belirtti.

Bangladeş'in Hindistan ve Çin'e yakınlığının yanı sıra Avrupa Birliği'ne kota ve gümrük olmadan satış yapabilme avantajları bulunduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, "Bangladeş'in ihtiyaç duyduğu altyapı yatırımlarında Bangladeş'e yardımcı olabiliriz. Bu ülkedeki elektrik ve enerji dağıtım projelerinde yer almak istiyoruz. Tarım planlamasındaki bilgimizi sizinle paylaşabiliriz" diye konuştu. Hisarcıklıoğlu, DEİK bünyesinde Türk-Bangladeş İş Konseyi oluşturmak istediklerini de sözlerine ekledi.

Toplantıda RHEA Yatırım Grubu ile Bangladeşli DANA Group arasında karşılıklı mutabakat zaptı imzalandı. Anlaşma, 1 milyar dolara kadar altyapı proje finansmanı ve proje geliştirme ortaklığını kapsıyor. Anlaşmayı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün huzurunda Vakıf Yönetim Kurulu Başkanı Onur Takmak ile DANA Group Yönetim Kurulu Başkanı Salman Masud imzaladı. Anlaşma, Rhea Yatırım Grubu ve Vakıf Girişim portföy şirketleri olan Seta Tıbbi Cihazlar ve NetSafe Bilgi Teknolojileri şirketlerini kapsıyor. Seta Tıbbi Cihazlar, tek kullanımlık steril hastane malzemeleri üretiyor. NetSafe Bilgi Teknolojileri ise bilgi güvenliği alanında faaliyet gösteriyor. İmzalanan anlaşma bu iki şirketin Asya'daki faaliyetlerini geliştirmelerini içeriyor.

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.