İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Başbakan'a suikast iddiasıyla ilgili açıklama

Başbakan'a suikast iddiasıyla ilgili açıklama
Başbakan'a suikast iddiasıyla ilgili açıklama

TBMM Koruma Müdürü Hüseyin Tunçoğlu, Meclis'te görevli polis memurlarına verilen eğitimin Başbakan Erdoğan'a yönelik suikast ihbarıyla ilgili olmadığını belirterek, "Bu yeni bir olay değil. İddialar her zaman olabilir. Biz onların dışındayız" dedi. Tunçoğlu, gerekirse Meclis'teki güvenlik önlemlerinin artırılabileceğini söyledi.

ZAFER ÇAKMAK
ANKARA

Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele ve Koruma Müdürlüğü tarafından TBMM'de görev yapan güvenlik görevlileri için bir eğitim semineri düzenlendi.

Seminer öncesi gazetecilerin sorularını cevaplayan TBMM Koruma Müdürü Hüseyin Tunçoğlu, geçen hafta Başbakan Erdoğan'a yönelik suikast ihbarı iddialarının gündeme geldiği ve Meclis'te yoğun güvenlik önlemlerinin alındığının hatırlatılarak, 'Seminer bununla alakalı mı?' sorusunun yöneltilmesi üzerine, "Bu yeni bir olay değil. İddialar her zaman olabilir. Biz onların dışındayız" diye konuştu.

Seminerin açılış konuşmasında, 'Eğer kendinizi geliştirmezseniz, yenilemezseniz yaşlanmaya mahkumsunuz' ifadelerini kullandığını hatırlatan Tunçoğlu, ODTÜ'nün yaptığı bir araştırmaya göre alınan teorik bilgilerin her yıl yüzde 5'inin kaybolduğuna işaret etti. Gelişen toplumun gerisinde kalmamak için bu eğitimleri sürekli olarak yapmak durumunda olduklarını vurgulayan Tunçoğlu, yasama dönemi öncesinde Eylül ayında 15 günlük mutat eğitimler yapıldığını, bunun dışında dönemsel
olarak da eğitimlerin sürdürüldüğünü bildirdi.


Tunçoğlu, 'Özel bir eğitim söz konusu mu?' sorusu üzerine, "Biz bu eğitimleri zaten her zaman veriyoruz. Kime nasıl davranılacağından tutun, ne yapması gerektiğine kadar her zaman veriyoruz. Gelişen olaylar karşısında kendimizi yenilemek durumundayız. Toplum önde gidiyor, siz arkadan onu takip ediyorsanız zaten anlamı kalmayacak bu işin. Biz de kendimizi geliştirmek için bu eğitimleri sürekli olarak yapıyoruz" diye konuştu.


Meclis personeline yönelik bir eğitim olup olmadığı sorusu üzerine Tunçoğlu, "Meclis personeli kendi içinde eğitim yapıyordur mutlaka ama bizim almamız gerekenlerin dışında eğer talep gelirse Meclis personeline de seve seve veririz bu eğitimleri" şeklinde konuştu.

Tunçoğlu, 'Geçen hafta salı günü Meclis'te yoğun bir güvenlik önlemi vardı, bundan sonra Meclis'te güvenlik önlemleri artırılacak mı?' sorusuna şu karşılığı verdi:

"Güvenlik önlemleri her zaman vardı. Belki gözünüzden kaçmış olabilir. Dedektör köpekle aramayı biz zaten 3 senedir yapıyoruz. Mutat bir uygulama. Sabah erken saatlerde olduğu için belki gözünüze çarpmamış olabilir. Normal tedbirlerimiz. Gerekirse daha fazlasını da alacağız tabii. Şu an için öyle bir şeye ihtiyaç duymuyoruz."


Tunçoğlu, son haftalarda Meclis'te alınan güvenlik tedbirlerinde artış gözlendiğinin hatırlatılması üzerine, "Olması gereken, bize kanunların verdiği yetkiler çerçevesinde yaptığımız bir işlem. Ekstra yapılan bir işlem değil" dedi.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.