İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

Whatsapp İhbar Hattı

Basketbolda liglerin adı değişti

Basketbolda liglerin adı değişti
Basketbolda liglerin adı değişti

Türkiye Basketbol Ligi’nin "Basketbol Süper Ligi" olarak adlandırılması kararlaştırıldı.

Türkiye Basketbol Federasyonu, dün yaptığı toplantının ardından 2015-2016 yılınında Türkiye Basketbol Ligi'nin Basketbol Süper Ligi olarak adlandırılmasına karar verdi. Buna göre Türkiye Basketbol 2. Ligi'nin adı ise Türkiye Basketbol 1. Ligi olacak. Ayrıca toplantıda sporcusu ile yapmış olduğu sözleşmeden doğan yükümlülüklerini yerine getirmeyen Canik Belediyesi Spor Kulübü'ne transfer yasağı getirilmesine karar verildi.

Türkiye Basketbol Federasyonu'nun alınan kararlara resmi internet sitesinden yaptığı açıklama şöyle:

"1. 2015-2016 sezonundan itibaren; Erkekler ve Kadınlar Türkiye Basketbol Ligi'nin Basketbol Süper Ligi, Türkiye Basketbol 2. Ligi'nin Türkiye Basketbol 1. Ligi ve Erkeklerde Türkiye Basketbol 3. Ligi'nin Türkiye Basketbol 2. Ligi olarak anılması kararlaştırılmıştır.

2. Sözleşmeli Sporcular Tescil, Lisans ve Transfer Yönergesinin ilgili maddeleri,

a. Sözleşmesi sona eren yabancı uyruklu sporcuların aynı Türk vatandaşı sporcular gibi serbest olarak transfer yapmasına imkan verecek şekilde,

b. Kulüplerin ülkemiz alt yapılarından yetişmiş statüsünde istisna hükümleri kapsamında olan en fazla bir (1) sporcu ile sözleşme yapmalarına izin verecek şekilde değiştirilmiştir.

3. Katılım payları ve sözleşme bedellerine ilişkin bedellerden;

a. Erkeklerde müsabaka kadrosunda 6. yabancı sporcu bulundurmak isteyen takımların ödemek zorunda oldukları 125. 000 usd bedel, 275.000 TL olarak sabitlenmiştir. Ayrıca bu bedel ile birlikte alınan 6. sporcu tescil bedeli kaldırılmıştır.

b. Kadınlar için 75.000 TL olarak alınan ek bedel kaldırılmıştır.

c. Kulüplerin isimlerine eklenecek isim sponsorlukları için ödemek durumunda oldukları bedellerin alınmamasına karar verilmiştir.

4. Sporcusu ile yapmış oldukları sözleşmeden doğan yükümlülüklerini yerine getirmeyen Canik Belediyesi Spor Kulübüne transfer yasağı getirilmiştir.

5. Kadınlar ve Erkekler Süper Lig takvimi belirlenmiştir. Buna göre erkeklerde lig 10/11 Ekim 2015 tarihinde, kadınlarda ise 17 Ekim 2015 tarihinde başlayacaktır.

6. Lig Kurullarında takımlardan gelen talepler dikkate alınarak formalardaki reklam alanlarının yeniden düzenlenmesi uygun görülmüştür.

7. Kulüplerden gelen taleple Erkekler 1. Ligi'nde yabancı uyruklu sporcular için transfer bitiş tarihinin 24. haftadan 27. haftaya alınması kabul edilmiştir.

8. Yeni dönemde görev yapmak üzere TBF Alt Kurullarından, Finans Kurulu'nun Gençağa Meriç, Eğitim Kurulu'nun Seyfi Savaş, Hukuk Kurulu'nun Av. Korhan Aklar, Merkez Hakem Kurulu'nun Emin Balcı ve Sağlık Kurulu'nun Prof. Dr. Mehmet Kurtoğlu başkanlığında aşağıdaki şekilde oluşumu onaylanmıştır.

Eğitim Kurulu: Seyfi Savaş (Başkan), Alaattin Yakan, Hakan Yavuz, Ferhat Erdem, Semra Demirer ve Yeşer Eskicioğlu.

Hukuk Kurulu: Av. Korhan Aklar (Başkan), Av. Erden Gürden, Av. Ayşegül Hanyalıoğlu, Av. Volkan Erel, Av. Egemen Ankaralı ve Dr. Nil Karabağ Bulut.

Merkez Hakem Kurulu: Emin Balcı (Başkan), Rüştü Nuran, Ali Kemal Çımagil, Alaeddin Atsal, Ahmet Kaya, Figen Keskin ve Volkan İmre.

Sağlık Kurulu: Prof. Dr. Mehmet Kurtoğlu, Prof. Dr.Nail Kır, Prof. Dr.Ahmet Özdoğan, Prof. Dr. Bülent Bayraktar, Prof. Dr. Gökhan Metin, Prof. Dr. Tahsin Beyzadeoğlu, Prof. Dr. Rifat Atilla Arıncı, Doç. Dr. Mehmet Üzel, Yrd. Doç. Dr. İlker Yücesir, Yrd. Doç. Dr. Fatih Küçükdurmaz ve Çağrı İlk"

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.