İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

Whatsapp İhbar Hattı

Bayramla gelen mutluluk

Bayramla gelen mutluluk
Bayramla gelen mutluluk

Dünyanın en kalabalık Müslüman nüfuslarından birine sahip Hindistan’da bayram, Türkiye’den bir gün sonra kutlandı. İhlas Vakfı’nın bu yılda kurban organizasyonu düzenlediği Hindistan’da milyonlarca Müslüman Kurban Bayramını huzur içerisinde kutladı.

  Birçok İslam alimi ve evliyanın vatanı olan Hindistan'da büyük bir coşkuyla kutlanan bayramda namaz için milyonlarca Hintli Müslüman, camilere akın etti. Bembeyaz kıyafetleriyle namaz için bir araya gelen Hintlilerin bayram coşkusu ilginç enstantanelere sahne oldu. Hint kıtasının semalarında ‘teşrik tekbirleri' yükseldi. Hindistan Yeni Delhi'de on binlerce kişi Bayram Namazı'nı eda etmek için Cuma Mescidi'ne doluştu. Cemaatler camilerin avlusundan, sokaklara kadar taştı.

  Türkiye, Habeşistan, Afganistan, Azerbaycan ve Pakistan'da kurban organizasyonu gerçekleştiren İhlas Vakfı, Hindistan'a Kurban Kesimi ve organizasyonu için de bir yardım ekibi gönderdi. Hindistan Kurban Organizasyonu Sorumlusu Şaban Çakır ve Salih Atakan, milyonlarca Müslüman'ın yaşadığı Hind kıtasındaki en fakir bölgelerinden biri olan Uttar Pradesh eyaletinin Bjinor bölgesine bağlı 120 bin nüfuslu yüzde 95'i Müslüman olan Nihtor şehrinde kurban kesimi organizasyonunu gerçekleştirdi. İşçi aylık gelirinin, 100 dolara yaklaştığı Nihtor'da, günün ancak 6 saatinde elektrik kullanılabilen Müslümanlar elverişsiz su sebebiyle sıkıntı içinde yaşıyor.

3 BİN 900 MÜSLÜMAN'A 9 BİN KİLO ET DAĞITILDI

  Nihtor halkı, kendilerine yardım eli uzatan İhlas Vakfı ekibini, büyük bir sevinçle karşıladı. Vakıf ekibi, burada buluştuğu Ahmet Kureyşi ve diğer vakıf gönüllüleriyle, 100 büyükbaş kurbanın kesilip, bölgedeki bütün Müslüman medreseleri ve mahallelerine ve evlere tek tek ulaşması için büyük çaba sarf etti. Kureyşi ailesi başta olmak üzere, şehrin en sevilen aileleri ve Müslüman halkın “Üstaz” diye hitap edip, saygı duyduğu Medrese müderrisleri, kesime bizzat iştirak etti. Kurban kesimleri; tekbirler, dualar arasında, büyük bir vecd ve iştiyak ile gerçekleştirildi.

  Gün boyunca süren kesimlerin tamamlanmasının ardından, çocuklara Kur'an-ı Kerim ve fıkh dersleri verilen 12 medreseye, Nihtor şehrindeki 12 köye, 8 mahalleye, toplam 3 bin 900 Müslüman'a, 9 ton et ‘paketlenerek' elden dağıtıldı. Kesimi ve dağıtımı bizzat takip eden İhlas Vakfı ekibi, buradaki ihtiyaç sahibi Müslümanlara yardımları bire bir ulaştırırken, Müslümanların dertlerini ve sıkıntılarını paylaşmayı ihmal etmedi.

HİNDİSTAN'DAN MESAJ VAR!

  Hindistan'ın Nihtor şehrinde Kurban yardımını bizzat alan Müslümanlar, Türkiye'den 6800 kilometre uzaktan gelip kendilerine destek olan İhlas camiasına ve yardımda bulunan herkese mutluluk gözyaşlarıyla dua etti. Yardımları alan ve yılda bir kere et yiyecek olmanın hazzını tadan Müslümanların sevinci ve mahcubiyeti görülmeye değerdi. Hindli Müslümanların “teşekkürler” manasına gelen, “şükren” kelimesi dillerinden düşmedi.

Kurban bağışı için tıklayınız

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.