İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

Whatsapp İhbar Hattı

Bebekler sanal dünyaya da adım attı

Bebekler sanal dünyaya da adım attı
Bebekler sanal dünyaya da adım attı

Bebeklerin her ay gelişimlerinin takip edilebileceği “Ay Ay Bebek Gelişimi” uygulaması artık internette de yer alıyor.

Bebeklerin her ay gelişimlerinin takip edilebileceği “Ay Ay Bebek Gelişimi” uygulaması artık internette de yer alıyor. www.doktoramcam.com sitesinde bulunan “Ay Ay Bebek Gelişimi” linki, anne ve babaların bebeklerinin gelişimini izlemelerine önemli katkılar sağlayacak.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı ve Doktoramcam.com Tıbbi Koordinatörü Dr. Anıl Yeşildal tarafından geliştirilen ve Uzm. Pedagog Emine Eraslan ile birlikte hazırlanan “Ay Ay Bebek Gelişimi” uygulaması, anne ve babaların bebeklerinin gelişimini takip etmelerine olanak sağlayacak. Anne ve babalara bebeklerinin nasıl geliştiğini, hangi aylarda hangi becerileri kazandığını, ne zaman gülümsemeye başladığını, ne zaman yürüyeceğini, beslenmede nelere dikkat etmesi gerektiği bilgilerini sunacak olan uygulama internet üzerinden ücretsiz olarak hizmet sağlıyor.

UYGULAMA NELER İÇERİYOR?
Birçok fonksiyon ve bilginin bir araya getirilmiş halini sunan uygulama hakkında bilgi veren Uzm. Dr. Anıl Yeşildal, “Uygulama her aya özel bilgilerin dışında, aşı takvimi, aşı hatırlatma ve büyüme eğrileri fonksiyonunu içeriyor. Anne ve babalar www.doktoramcam.com sitesinde bulunan “Ay Ay Bebek Gelişimi” linkine tıklayarak uygulama ana sayfasına ulaşacaklar. Burada karşılarına çıkacak tabloda her ay için ayrı bir alan var. O alanlara tıklayınca her aya özel özet ve genel bilgilerle karşılaşacaklar, bu bilgilere ulaşmak için üye olmaları gerekmiyor ancak aşı takvimi, büyüme eğrileri, uzmanlara soru sorma gibi fonksiyonları kullanmak isterlerse ücretsiz üye olmaları gerekiyor” dedi.

Bebeklerin gelişimlerini düzenli olarak takip etmenin önemli hastalıkların erken teşhisini sağlayacağını belirten Yeşildal, “Boy, kilo ve baş çevresi gelişimindeki bir duraklama ya da aşırı hızlanma bazı hastalıkların erken teşhisi, tedavisi ve izleminde çok önemli bilgiler sağlayacaktır. Çocuğun psikososyal gelişiminde, dil gelişiminde bir yavaşlığın erken teşhisi sayesinde çocuğunuz eğitimle tamamen normal ve sağlıklı olarak büyüyecektir. Eğer uygun zamanda göz kontörlü yaptırmazsanız çocuğunuz önlenebilir bir nedenden dolayı görme yeteneğin kaybedebilir. Aşıların çocuk sağlığında çok önemli bir yeri olduğu yadsınamaz bir gerçektir, unutulması veya geciktirilmesi bazen telafisi imkansız, ciddi sonuçlar doğurabilir. Bu gibi örneklerin önlenebilmesi için bu sistemi uygulamaya koyduk” ifadelerine yer verdi.

Ailelerin uygulamadan memnun olduklarını söyleyen Yeşildal, “Bu uygulama daha yeni lanse edilmesine rağmen annelerin oldukça ilgisini çekiyor. Onlara her ay nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda sağlıklı bilgiler veriyor. Böylece çocuklarıyla ilgili her şeyin normal ilerlediğinden emin olabiliyorlar veya bir sorun varsa bunu daha erken fark etmelerine yardımcı oluyor. Erken tanı her zaman hayat kurtarıcı. Aşılarını unutmayı engelliyor, eğer düzenli giriş yaparlarsa aşı kartım veya büyüme bilgilerim kayboldu derdi tarihe karışıyor” dedi. 

İLKNUR SARGUT

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.