İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Bebeklerde işitme problemi

Bebeklerde işitme problemi
Bebeklerde işitme problemi

Şanlıurfa Halk Sağlığı Müdürü Dr. Osman Koyuncu, işitme problemi yaşayan bebeklerin tepkilerinin kısıtlı olacağını söyledi.

Şanlıurfa Halk Sağlığı Müdürü Dr. Osman Koyuncu, bebeklerin seslere 3 aylıkken gülücükle, 6 aylıkken ‘agu’larla tepki verdiğini hatırlatarak, işitme problemi yaşayan bebeklerin tepkilerinin ise kısıtlı olacağını söyledi.
Müdür Koyuncu yaptığı açıklamada, sağlıklı bebeklerin 3 aylıkken seslere gülücükle, 6 aylıkken ‘agu’ sözcükleri ile tepki vermeye başladığını kaydetti. İşitme problemi yaşayan bebeklerin bu safhalardaki tepkilerinin kısıtlı olduğunu vurgulayan Koyuncu, dışarıdan güçlükle belli olabilecek hastalıklar için yeni doğan çocuklarda işitme tarama testlerinin yapılması konusunda uyardı. Günümüzde çocuk sağlığı ve bakımı konusundaki gelişmelerin hızlı bir değişim içerisinde olduğunu belirten Koyuncu, “Çocukların çoğu sağlıklı bir şekilde dünyaya gelir ve yaşar. Ancak çok az bebekte, belirtileri dış görünüş olarak belli olmayan doğuştan hastalıklar görülebilir. Bu hastalıkların bazıları bebekte zamanında tanı almadıkları takdirde zeka ve büyüme-gelişme geriliğine yol açar. Bu nedenle yenidoğan bebeklere doğumdan sonra 'tarama testi' olarak adlandırılan bazı testler yapılır. Bu testlerden biri de yeni doğan işitme tarama testidir. Bu testin amacı, bebeklerde işitme kaybı tanısının erken dönemde konmasını sağlamaktır. Çünkü, bebekler üç aylıkken seslere gülücükle tepki vermeye, 6 aylıkken 'agu'lara başlarlar. İşitmeyen bebekler bu gelişme safhalarından geçerken kısıtlı ipucu alacak ve çevreleri ile iletişim kurmakta zorlanacaktır. İşitme kaybının erken dönemde tespit edilmesi ve rehabilitasyona başlanması bebeklerin dil yeteneği ve lisan becerilerini kazanabilmesi yani konuşabilmesi için gereklidir” dedi.
İşitme taramasının basit bir yöntemle yapıldığını hatırlatan Koyuncu, yöntemi ise şöyle anlattı:
“Bebek doğal uykusundayken dış kulak yoluna yerleştirilen küçük bir prob ile iç kulağa özel bir ses gönderilir. İç kulaktaki, dış saç hücrelerinin sese tepkisi ölçülür. Bu işlem bebeğe hiçbir zarar vermez ve canını acıtmaz. Birkaç dakika süren basit bir ölçümdür. İşitme objektif olarak değerlendirilir, bebeğin hiçbir katılımı gerekmez.”
Koyuncu, Sağlık Bakanlığı tarafından testin yeni doğan tüm bebeklere zorunlu hale getirildiğini ve yeni doğan bebeklere ilk 1 ay içerisinde yapılması gerektiğini kaydetti.
Koyuncu, testin Şanlıurfa merkezindeki ve ilçelerindeki devlet hastaneleri ile merkezdeki özel, üniversite, kadın ve çocuk hastanelerinde yapılabildiğini aktardı.

SERHAT DEMİR
ŞANLIURFA