İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

Whatsapp İhbar Hattı

Bilge Köyü Davası 7. duruşması başladı

Bilge Köyü Davası 7. duruşması başladı
Bilge Köyü Davası 7. duruşması başladı

Mardin'in Mazıdağı ilçesi Bilge köyünde 7'si çocuk 44 kişinin öldürüldüğü saldırıyla ilgili açılan ve güvenlik gerekçesiyle Çorum'da görülmesi kararlaştırılan davanın 7. duruşması Çorum Ağır Ceza Mahkemesi'nde başladı.

M. MUTTALİP YALÇIN -ÇORUM

Saldırıyı düzenledikleri gerekçesiyle haklarında dava açılan ve Yargıtay 5. Dairesi'nin güvenlik gerekçesiyle Çorum'da yargılanmalarına karar verdiği 8 tutuklu sanık, Çorum L Tipi Cezaevi'nden sabah saatlerinde alınarak tek araçla, yoğun güvenlik tedbirleri eşliğinde Çorum Adalet Sarayı'na getirildi. Zanlılar, duruşmanın yapılacağı salona Adalet Sarayı'nın bodrum katta bulunan arka kapısından alındı. Davayı izleyenler arasında mağdur yakınları da bulunuyor. 

Dava nedeniyle adliye etrafında geniş güvenlik önlemleri alındı. Sanıklar adliyeye getirilmeden önce adliye yemekhanesine ekmek getiren bir fırıncı adliye binasına arka kapıdan girmeye çalışınca hareketli dakikalar yaşandı. Adliye binasına girmeye çalışan fırıncıyı durduran bir polis, daha sonra fırıncıyı adliyeden uzaklaştırdı. Ayrıca adliyenin arkasına park edilen bir otomobil de çekici yardımıyla çektirildi. 

2 Eylül 2009 tarihinde yapılan davanın ilk duruşmasında mahkeme heyeti tutuklu zanlılardan M.Ç. ve A.Ç.'nin tahliyesine, diğer 9 tutuklu sanığın ise tutukluluk hallerinin devam etmesine karar vermişti. 

14 Ekim 2009 tarihinde yapılan ikinci duruşmada ise saldırı tarihindeki benzer hava şartlarında Bilge köyünde keşif yapılması ve benzer hava şartlarının hangi tarihlerde olacağı konusunda Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi'nin görüşüne başvurulması kararlaştırılmıştı. Ceza Mahkemesi'nin Mazıdağı Asliye Ceza Mahkemesi'ne gönderdiği talimat üzerine saldırı gecesiyle benzer hava şartlarını taşıyan 26 Kasım 2009 tarihinde Bilge köyüne giden heyet, saldırının gerçekleştirildiği evde keşif yapmıştı. 

20 Kasım 2009'da yapılan 3. duruşmada ise tutuklu sanıklardan Abdulkadir Ç. delil yetersizliğinden tahliye edilmişti. 28 Aralık 2009 tarihinde yapılan 4. duruşmada da keşif raporlarının beklenmesi ve eksik evrakların tamamlanması için dava 8 Şubat'a ertelenmişti.
8 Şubat 2010 tarihinde yapılan 5. duruşmada ise mahkeme heyeti tutuklu sanıklardan Abdulkadir Ç.'nin evinin kapısındaki mermi çekirdeklerinin incelenmesi ve balistik raporlarının çıkarılması için 12 Mart 2010'a erteledi. 12 Mart 2010 tarihinde görülen 6. duruşmada mahkeme heyeti mütalaanın hazırlanması için dosyayı Cumhuriyet Savcısı'na gönderirken tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verip duruşmayı bugüne ertelemişti.

BİLGE KÖYÜ DAVASI İDDİANAMESİ 

Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan 43 sayfalık Bilge köyü katliamı ile ilgili iddianamede, tutuklu 9 sanık hakkında Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) ''Tasarlayarak ve canavarca hisle adam öldürme'' suçundan 36'şar kez, 7 çocuğun öldürülmesi suçundan 7'şer kez ve hamile olduğu bilinen kadını öldürmek suçundan da birer kez olmak üzere 44'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi. İddianamede, tutuklu 8 sanığın, 4'ü çocuk 10 kişiyi de ''kasten öldürmeye kalkışma'' suçundan 200'er yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması talep edildi.

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.