İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

Whatsapp İhbar Hattı

Borcunu peşin ödeyenin faizi silinecek

Borcunu peşin ödeyenin faizi silinecek
Borcunu peşin ödeyenin faizi silinecek

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, bakanlıkta düzenlediği basın toplantısıyla 1. KOBİ Haftası ve yapılacak olan değişikliklere ilişkin açıklamada bulundu.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, KOSGEB desteklerinden yararlana ve KOSGEB ile ihtilaflı hale gelmiş olan KOBİ'lerin kanun değişikliğinin yürürlüğe gireceği tarihe kadar aldığı KOSGEB destekleriyle ilgili olarak, "KOSGEB'e olan borçlarının ana parasının 31 Ekim 2009 tarihine kadar defaten ödemesi kaydıyla KOSGEB alacağının faizini ödememesi kararlaştırıldı" dedi.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, bakanlıkta düzenlediği basın toplantısıyla 1. KOBİ Haftası ve yapılacak olan değişikliklere ilişkin açıklamada bulundu.

KOBİ'lerin gerek sayıları gerekse sağladıkları istihdam bakımından büyük öneme sahip olduklarını belirten Ergün, KOBİ'lerin bu özelikleri nedeniyle ekonomi politikaları içerisinde önemli bir yer tuttuğunu söyledi.

Ergün, sağlıklı ve daha fazla sayıda teşebbüs oluşmasının girişimciliğin geliştirilmesi ve gençlerin girişimcilik anlamında bilgilendirilmeleriyle teşvik edilmelerinin sağlanacağını söyledi.

KOBİ'lerin tüm dünyada olduğu gibi Avrupa ekonomisi içinde itici bir güç olduğunu ifade eden Ergün, Avrupa'da yeni yaratılan istihdamın yüzde 80'inin KOBİ'ler tarafından sağlandığına işaret etti.

Birinci Avrupa Kobi Haftası'nın başlıca amacının küçük işletmelerin desteklenmesi amacıyla AB'nin ulusal otoritelerinin ve diğer ilgili kuruluşların faaliyetlerini desteklemek ve yaygınlaştırmak olduğunu kaydeden Ergün, girişimciliği desteklemek ve girişimcilerin profilini artırmak, genç insanları girişimciliğin de uygulanabilir bir kariyer seçeneği olduğuna ikna etmek olduğunu belirtti.

KOBİ kanununda yapılan değişikliği de değinen Ergün, söz konusu değişiklikle birlikte ortaya çıkan en büyük değişikliğin bugüne kadar sadece imalat sanayi KOBİ'lerine destek veren KOSGEB'in hizmet ve ticaret sektörlerindeki KOBİ'leri de KOSGEB hedef kitlesine dahil edeceğini belirtti.

Ergün, sanayi sektörü dışındaki sektörlerin ekonomik katma değer üretme ve istihdam sağlama potansiyeli de dikkate alındığında, özellikle son dönemdeki küresel ekonomik gelişmelerin KOBİ'ler üzerindeki etkilerinin azaltılması anlamında bu değişikliğin katkı sağlayacağının düşünüldüğünü kaydetti.

DUYGU BEKTAŞ - ANKARA

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.