İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

Whatsapp İhbar Hattı

Bursa'ya 'Samand' geliyor

Bursa'ya 'Samand' geliyor
Bursa'ya 'Samand' geliyor

İran İslam Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Bahman Hosseinpour, Samand marka otomobilin Bursa'da üretilmesi için gereken altyapı çalışmalarının yapıldığını belirterek, 400 yıllık komşuluğun ticari ilişkilerde daha iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

ERSİN YAŞAR-BURSA 

İran İslam Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Bahman Hosseinpour ve Huzistan Eyaleti Valisi Seyed Jafer Hijazi ile İranlı işadamları, Bursa Valisi Şahabettin Harput'u makamında ziyaret etti. İki ülke arasındaki ticari ilişkilerin ele alındığı toplantıda, İran'ın Samand marka otomobili Türkiye'de de üretilmesiyle alakalı kurulması planlanan fabrikayla ilgili soruya İran İslam Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Bahman Hosseinpour, "Biz büyükelçilik olarak bunu önerdik. İran tarafının bunu yapması için ikna etmeye çalışıyoruz. Bu yeni bir öneridir. Bu konuyla alakalı uzmanlar çalışıyor. Bursa altyapı ve imkan bakımından daha uygun olduğu için düşünülüyor. Bu öneri aşamasında. Samand marka otomobillerimiz Türkiye'de ilgi uyandırdı. Biz de bu ilgi çerçevesinde geliştirmeyi hedefliyoruz" dedi.

İki ülke arasındaki ticaret hacmi hedefinin 20 milyar dolar olduğunu belirten Hosseinpour, "Bu hedefe ulaşmak için vilayetler arası iş birliğini artırmalıyız. Çeşitli illeri ziyaret ederken valileri de yanımda götürüyorum. İş birlikleri bu hedefe ulaşmada öncü olacaktır. İki ülke arasında çok ortak noktamız var. Aramızda sınır 400 yıldır barış sınırı olmuştur. Biz bu 400 yılı halklarımızın çıkarı için kullanmalıyız. Avrupa ülkelerine bakarsanız ticaret hacimlerinin çoğu komşu ülkeleriyledir.

Ticaretlerinin yüzde 60'ını komşularıyla yapıyorlar. Onların bizim kadar ortak noktaları da yok. Gelecekte bu hedefe ulaşacağımıza inanıyorum. Dünyadaki ilişkiler ticaret üzerine kurulmuştur" diye konuştu.

Huzistan Eyaleti Valisi Seyed Jafer Hijazi ise, "Huzistan İran'ın en önemli şehri. Tarım, petrol ve sanayi gelişmiş vaziyettedir. Bu imzalanacak mutabakat ile ilişkilerimiz daha iyi olacak. Bizim ilimiz yakın gelecekte yabancı yatırımcılarla toplantımız olacak. Bursa ile ilişkilerin gelişmesinde iki noktada önem veriyoruz. Öncelikle Türkiye Müslüman bir ülke ve biz bu tür ülkelerle ilişkileri geliştirmek istiyoruz. Aynı zamanda Bursa devrimin öncüsü olan İmam Humeyni'nin 3 yıl ev sahipliğini yapmıştır. Dolayısıyla Bursa bizim için önemli bir şehir. Bu tarihi bir adımdır ve inşallah uzun yıllar birlikte çalışacağız" şeklinde konuştu.

Vali Şahabettin Harput, "Bu ziyaret iki ülke arasındaki dostluk ilişkilerinin yeni bir dönemini başlatıyoruz. İran Huzistan ve Bursa'nın kardeş şehir olmasıyla iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesi anlamında önemli bir adım atıyoruz. Bu ziyaret çok önemli. İş birliği kapıları açılacak ve ilişkiler daha iyi yerlere gelecek" diye kaydetti.

Konuşmaların ardından Bursa ve Huzistan şehirleri arasında kardeşlik anlaşması imzalandı. Ziyaretin sonunda Vali Harput ve konuklar birbirlerine hediye takdim etti.

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.