İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

"Çalışanların yüzde 93'ü krizden zarar gördü"

"Çalışanların yüzde 93'ü krizden zarar gördü"

Memur-Sen Genel Başkanı Gündoğdu, "Toplu görüşmeler ve demokratik açılım" sürecini değerlendirdi.

Memur Sendikaları Konfederasyonu (MEMUR-SEN) Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Memur-Sen'e bağlı sendikaların genel başkanlarının da katılımıyla yapacağı "Toplu görüşmeler ve ülke sorunları" değerlendirme toplantısı için Konya'ya geldi. Görüşmeler öncesi basın toplantısı düzenleyen Memur-Sen Genel Başkanı Gündoğdu, "Toplu görüşmeler ve demokratik açılım" sürecini değerlendirdi.

Alaaddin Öğretmenevi'nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, "Türkiye'nin en önemli sorununun demokratikleşememe olduğunu düşünüyoruz. Diğer Güneydoğu sorunu ve benzer sorunları bu ana başlığa paralel alt sorunlar olarak algılıyor, değerlendiriyoruz. Onun için diyoruz ki, Güneydoğu sorunu başka olmak üzere demokratikleşememe sorununu çözmek için mutlaka demokratikleşmeyi sağlamamız lazım" dedi.

Demokratik açılım dolayısıyla atılan adımları önemli gördüklerini ifade eden Memur-Sen Genel Başkanı Gündoğdu, "İnsan hakkı ihlallerini sona erdirmek, faili meçhul cinayetlerin akıbetini hukuk çerçevesinde sonlandırmak, yanlış yapanların yaptığı yanlışların yanlarına kâr kalmayacağı, hukukçuların üstünlüğü değil, hukukun üstünlüğünü tesis edecek bir sonucu önemsiyoruz. Onun için Ergenekon terör örgütü kapsamında başlatılan bu sürecin sonuna kadar gidilmesini, geçmişte ve bugün makamı mensupluğu ne olursa olsun herkesin adalet önünde eşit olduğu evrensel ilkesini esas alarak, bir sonucu da beklediğimizi ifade etmek istiyoruz" şeklinde konuştu.

Memur-Sen'in kırmızı çizgilerini sıralayan Gündoğdu, "Terörist başı başta olmak üzere illegal örgütlerle yapılanmalarla asla diyaloğa girilmemeli. Siyasetiyle zaman zaman terör örgütünü işaret eden siyasetçilerin, siyasi partilerin, siyasi partilerin de seçildiği yeri çözüm merkezi olarak görmesini milletten aldığı yetkiyi milletin meclisinde ortaya koymasını da buradan tavsiye ediyoruz" dedi.

İktidar ve muhalefete çağrı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) başka olmak üzere meclis içinde ve dışında var olan bütün siyası partilere çağrıda bulunan Genel Başkan Ahmet Gündoğdu, "Ya çözümün parçası olun, ya da atılan adımları beğenmiyorsanız, atılan adımların önünü tıkamak için siyaset yapmak yerine alternatif çözüm önerilerinizi ortaya koyun. Artık siyasetçinin 'bir şeye karşıyım' ya da 'tarafım' demesi çağdaş siyaseti yansıtmıyor. Karşıysanız taraf olduğunuz projeyi ortaya koyun, tarafsanız
taraf olmayı sözde bırakmayın ve çözüme katkıda bulunun. İktidara çağrımız, yeni bir anayasa çerçevesinde bundan sonra şehit vermemek için, şehit ailesi oluşturmamak için her türlü adımı atmak ama asla mevcut şehit ailelerini de üzmeme hassasiyetini gösterin diyorum" diye konuştu.

"Çalışanların yüzde 93'ü krizden zarar gördü"

Toplu görüşme sürecine 2 aşamada baktıklarını kaydeden Genel Başkan Gündoğdu, "Birincisi sendikacılığın ve çalışanların gelecek onlarca yılını dizayn edecek toplu sözleşme ve grev hakkına ilişkin tavrımız ve beklentimiz. İkincisi 2010 yılında 20 milyon 200 bin memurun aileleriyle birlikte 20 milyon insanımızın gözünün kulağının üzerimizde olduğu, bu masanın 2010 yılında ve gelecek onlarca yıla müjde vermesini sağlamak" dedi.

"İktidara ve meclisi çağrımız demokratikleşme adımlarınıza uygun, demokratik açılımlarınıza uygun, sendika hakkında toplu sözleşme hakkında ve mali konulardan açılım bekliyoruz" diye devam eden Gündoğdu, "Bu açılımlar birbirinin tamamlayıcısı olsun ki, Türkiye topyekün kalkınabilsin. Türkiye bu hakkı vermeye mecbur, çünkü çalışanları arasında ayrım yapan bir ülke sosyal devlet tanımını yürürlüğe koymuş bir ülke değildir. Bin 715 kişi üzerinde birebir yaptığımız ankette gördük ki, çalışanların yüzde 93'ü bu krizden zarar görmüşlür. Hükümetin krizi önlemek için krizi hafifletmek için krizin zararlarını telafi etmek için açıkladığı onlarca paketin tamamı çalışanlar dışındaki kesimlere yönelik. Çalışanlar ancak faizin düşüşü, enflasyonun düşüşü gibi, ÖTV indirimi gibi dolaylı indirimlerle imkanı olanlar bundan yararlanmış ama maaşı bin 30 ile bin 500 TL arasında olan 800 bin civarındaki çalışanımız bundan çok ciddi bir şekilde olumsuz etkilenmiştir. Onun için diyoruz ki 5 artı 6 kümülatif olarak yüzde 11'lik zam istiyoruz" ifadelerini kullandı.

AHMET ATAŞ -KONYA

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.