İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Çelebi: Türkiye'nin gerçek gündemi unutturuluyor

Çelebi: Türkiye'nin gerçek gündemi unutturuluyor
Çelebi: Türkiye'nin gerçek gündemi unutturuluyor

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Türkiye'nin gerçek gündeminden uzaklaştırıldığını belirtirken, anayasanın tümden değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

SERDAR ŞAHİN/TEKİRDAĞ

Çorlu'da işten çıkartılan işçilere destek veren Çelebi, basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Türkiye'nin gündemini meşgul eden gözaltı ve tutuklamalarla ilgili olarak yöneltilen soruya DİSK Başkanı Çelebi, "Bizim konudaki düşüncelerimiz çok net. Demokrasi dışı yol ve yöntemlerle iktidar sürecini oluşturmaya çalışan her türlü, girişim, akım, yaklaşım, kim olursa nerden gelirse gelsin karşı olduğumuzu çok net ifade eden ve karşı olduğumuzu belirten örgütüz" diye yanıt verdi.

"Bu ülkede hukukun uygulanması aynı zamanda eşit ve adil uygulanması konusunda da aynı hassasiyetlerin gerekli olduğuna inanıyoruz" diyen Çelebi; "Çünkü yargılama daha bitmeden infazların başladığını, sanık veya şüphelilerin neredeyse hepsinin suçlu sayıldığını görüyoruz. Böyle bir yaklaşım var. Bu konuda bilgi sızdırma dahil her türlü organizasyonlar yapılıyor. Çağ dışı bir çok dinlemede dahil olmak üzere.


Bu ülkede hukuk kurallarına, yasalara aykırı pek çok düzenleme söz konusudur. Bunların giderilmesi lazımdır. Biz başından beri Türkiye`de anayasa değişikliğini yalnız birkaç madde ile sınırlayan değil yeniden ele alınması gerektiğini söylüyoruz.

12 Eylül askeri cuntası tarafından yürürlüğe konulan değil, anayasanın tamamının değiştirilmesi konusunda bir irademiz var. Böyle makyaj değişiklikleri yalnız iktidarı koruyan, kollayan yaklaşım içerisinde olunmamalı. Örneğin, daha önce bu iktidar YÖK`e karşıydı şimdi kendilerince YÖK`ü ele geçirdiler 'YÖK böyle kalsın' diyorlar. Geçmişte söylediklerine uygun
davranmalarını istiyoruz" şeklinde konuştu.

Çelebi, işsizlik rakamlarının açıklandığını da anımsatarak Türkiye'nin gerçek gündeminden kopukluk olduğunu söyledi. "Türkiye'nin gerçek gündemi her gün unutturuluyor" diyen Çelebi, "Her gün yeni bir gündem oluşturuluyor. Türkiye'nin gerçek gündemi işsizliktir, yoksulluktur, yolsuzluktur, bunlar için mücadele vermek gerekir" diye konuştu.

"Polis, sizi gözaltına almak için evinize gelse tavrınız ne olur?" şeklindeki bir soruya Çelebi, "Onun muhatabı olmam. Sorulmasını da doğru bulmam. Bu konuyu DİSK`e sormak ayıp olur. DİSK bu konuda mücadelesi belli olan ve bedelini ödemiş bir örgüttür. Başka bir gerekçe ile başka bir pozisyon yaratırlarsa ayrı bir şey. Bizim bundan da korkumuz yok. Biz bu konuda diz çöken bir örgüt değiliz. Söyleyeceklerimizi her konuda esirgeyen bir örgüt değiliz. Hani birisi savcısı birisi avukatı oldu.

Biz bu işin ancak yargıcı oluruz, bize düşen böyle bir görev varsa. Biz 12 Eylül`de bu darbelerin bedelini ağır ödedik. Darbe veya benzeri demokrasi dışı yaklaşımlar, DİSK`e yakıştırılmaz. O gerekçenin muhatabı olmayız. Sorulmasını bile zül sayarım" yanıtını verdi.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.