İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

Whatsapp İhbar Hattı

CHP ve MHP'nin Köşk adayı

CHP ve MHP'nin Köşk adayı
CHP ve MHP'nin Köşk adayı

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye, Cumhurbaşkanı adaylığı için Ekmeleddin İhsanoğlu'nun ismini önerdi.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Lideri Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda Ekmeleddin İhsanoğlu’nun ismi üzerinde anlaştı.CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile MHP Lideri Devlet Bahçeli arasında TBMM’de yapılan görüşme yaklaşık 35 dakika sürdü. Yapılan görüşme sonrasında iki lider de Ekmeleddin İhsanoğlu üzerinde anlaştıklarını açıkladı.

Devlet Bahçeli’ye Ekmeleddin İhsanoğlu’nun ismini sunduğunu belirten Kemal Kılıçdaroğlu, “Herkesin kabul edebileceği, üzerinde uzlaşabileceği, saygınlığı olan, temizliği, dürüstlüğü olan, bilgisi birikimi, zarafeti ile herkese örnek olacak bir ismi Sayın Genel Başkan’a sundum. Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu Bey. Demokraside yeni bir olaya tanıklık ediyoruz. Büyük bir uzlaşmayı sağlamaya çalışıyoruz. Kavgadan uzak, barıştan huzurdan yana bir süreci başlatmak istiyoruz. Sayın Genel Başkan bu konuda büyük bir özveride bulundu. Bizler demokrasinin, huzurun önünü açmak istiyoruz. Bunu sağlamak konusunda kararlıyız ve irademizi ortaya koyduk” dedi.

Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde Ekmeleddin İhsanoğlu ismi üzerinde çalışmalar yapacaklarını belirten Devlet Bahçeli, “CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Bey ve arkadaşları Cumhurbaşkanlığı seçimleri sürecinde ikinci defa görüşme imkanı bularak 1 ayı aşkın zamandır yapılmış olan karşılıklı çalışmaları değerlendirerek bugün çok hayırlı bir adım atılmak üzere MHP’ye Türkiye’nin yetiştirdiği değerli bir evladını, bürokrat, diplomat olan bir şahsı, Sayın Prof. Dr. İhsanoğlu Beyi bize önerdiler. Bu öneri milletimiz için çok hayırlıdır. MHP de bu isim üzerinde bütünleşerek Cumhurbaşkanlığı seçimini herhangi bir siyasi krize dönüştürmeden, demokrasimizin güçlendirilmesi açısından gösterilen gayretlerle sonuçlandırma arzusu olacaktır. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve arkadaşlarının Türkiye’de çok değerli şahsiyetler bulunmakla beraber bugünkü şartlar içinde değerli bir ismi önermesi bizi memnun etmiştir. Bu isim etrafında da çalışacağımızı açıkça belirtmek istiyorum. Artık bu işin çatısı penceresi kalmadı, o suali sormanıza gerek yok” diye konuştu. DERYA YETİM

EKMELEDDİN İHSANOĞLU KİMDİR?

Ekmeleddin İhsanoğlu 1943 yılında Kahire'de dünyaya geldi. 2005-2014 yılları arasında İslam Konferansı Örgütü'nün genel sekreterliğini yaptı.İhsanoğlu, Mısır Ayn Şems Üniversitesi Fen Fakültesi'nden mezun olduktan sonra El-Ezher Üniversitesi'nde akademik hayata başladı. Türk kültürünü küçük yaşta aile çevresinde tanıyan İhsanoğlu, Kahire Milli Kütüphanesi'nde ve Ayn Şems Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde Osmanlı kültürü ve edebiyatı ile ilgili araştırma ve eğitim çalışmaları yaptı.

1974'te Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi'nde doktorasını tamamladıktan sonra, İngiltere'de Exeter Üniversitesi'nde doktora sonrası çalışmalar yaptı. İslâm ve Batı kültürüyle yakından teması olan İhsanoğlu, 1984'te profesör oldu.
İhsanoğlu, 24 yıl boyunca İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) İslâm Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi'nin genel direktörlüğünün yürüttü. Bu görevinin yanı sıra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bilim Tarihi Bölümü ile Türk Bilim Tarihi Kurumu'nun başkanlığını ve İstanbul Üniversitesi Bilim Tarihi Müze ve Dokümantasyon Merkezi müdürlüğü görevlerinde bulundu.

1 Ocak 2005'te devraldığı İKÖ genel sekreterliğini 2014 yılında İyad bin Emin Madani' ye devretti. Örgütün, seçimle göreve gelen ilk genel sekreteri ve ilk Türk genel sekreteriydi. İhsanoğlu, evli ve 3 çocuk babasıdır.UNESCO ve Harvard Üniversitesi'ndeki görevlerinin yanı sıra millî ve uluslararası birçok bilim kurumunun üyesi olan İhsanoğlu, bilim ve eğitim tarihine katkı ve hizmetlerinden dolayı birçok ödül aldı. Türkiye Devlet Üstün Hizmet Madalyası(2000), Ürdün Birinci Derece İstiklal Madalyası, İKÖ Şeref ve Liyakat Sertifikası ile Mısır Cumhuriyeti Liyakat Nişanı ile ödüllendirildi.

2008’de Uluslararası Bilim Tarihi Akademisi tarafından Koyre Madalyasına layık bulundu. 2009 yılında Mısır Cumhuriyeti Sanat ve Kültür Nişanını, Malezya'da en üst sivil unvan olan Tansri unvanını ve 2010 yılında "İslamofobiye karşı verdiği mücadele ve Keşmir konusundaki çabaları" nedeniyle Pakistan'da en yüksek unvan olan Hilal-i Pakistan unvanını aldı.

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.