İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Coca-Cola'dan Azerbaycan'a yatırım

Coca-Cola'dan Azerbaycan'a yatırım
Coca-Cola'dan Azerbaycan'a yatırım

Azerbaycan'daki en büyük Türk yatırımlarından biri olan Coca-Cola İçecek'in Bakü'deki fabrikasını ziyaret eden Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, piyasaya çıkan yeni ürün için düzenlenen törene katıldı.

Coca-Cola İçecek'in Azerbaycan'daki iştiraki Coca-Cola Bakü fabrikasının yıllık şişeleme kapasitesi 52 milyon ünite kasaya ulaştı. Coca-Cola İçecek'in Azerbaycan operasyonu, 100 milyon dolarlık yatırımıyla Azerbaycan'daki en büyük yatırımlardan biri.

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan'ın fabrika ziyaretine milletvekillerinin yanı sıra Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi Hulusi Kılıç ve üst düzey bürokratlar katıldı.

Türkiye merkez olmak üzere, Pakistan, Orta Asya ve Orta Doğu'da 10 ülkede 20 fabrika ile 350 milyona yakın bir nüfusa hizmet verdiklerini söyleyen Coca-Cola İçecek Uluslararası Operasyonlar Başkanı Hüseyin Akın, "Azerbaycan ile aramızda tarihsel kökleri olan derin dostluk bağları var. Bu dostluk bağlarımızı başarılı yatırımlarla iş dünyasına da taşıyarak daha da güçlendirmeyi umuyoruz. Geçmişten gelen dostluğumuz bu yatırımlarla gelecekte çok daha güçlü olacaktır" dedi.


Akın, Türkiye'deki fabrikalarda geliştirilen başarılı projelerin, faaliyet gösterilen diğer ülkelerde de üretim süreçlerine uyarlandığını sözlerine ekledi.

Orta Asya bölgesinin gelişmeye en açık ülkelerinde hizmet verdiklerinin altını çizen Coca-Cola Azerbaycan Genel Müdürü Lisani Atasayan ise, "Petrol sektörü dışında, Azerbaycan'daki en büyük yatırımcılarından biriyiz. Büyüyen Azerbaycan ekonomisine ve pazarda gördüğümüz talebe bağlı olarak yatırımlarımıza devam ediyoruz. Sayın Çağlayan'ı Coca-Cola Bakü fabrikasının kuruluşunun 15. senesinde ağırlamaktan çok mutluyuz. Sağladığımız istihdam, toplumsal ve ekonomik katkılarımızın yanı sıra, çevre konusunda da sektörümüze ve tüm sanayiye öncülük etmeye devam ediyoruz. 2008 yılında ISO 14001 belgesini almaya hak kazanan Bakü fabrikamız ile de Azerbaycan'da bir ilke imza atmıştık. Dünya genelindeki Coca-Cola fabrikaları arasında yüksek kalite standartlarına uygunlukta öncü olan Bakü fabrikamızda, standartlarımızı geliştirmeye devam ediyoruz" şeklinde konuştu.

COCA-COLA İÇECEK'İN AZERBAYCAN YATIRIMI


Coca-Cola İçecek, 1994 yılında kurulan ve Azerbaycan'da The Coca-Cola Company markalarından oluşan gazlı ve gazsız içeceklerin üretim, satış ve dağıtımını gerçekleştiren Azerbaijan Coca-Cola Bottlers (ACCB) şirketinde yüzde 99.86 oranında ortaklığa sahip. ACCB, toplamda 300'ü aşkın kişiye doğrudan istihdam sağlıyor.

Bugüne kadar Azerbaycan'da gerçekleştirilen yatırımın tutarı yaklaşık 100 milyon dolara ulaştı. Azerbaycan'daki Coca-Cola yatırımları, petrol dışı sanayi kuruluşları arasında yapılmış ilk ve en büyük doğrudan yabancı yatırımlardan biri.

Azerbaycan'da düzenli vergi veren şirketlerden biri olan ACCB, kuruluşundan bu yana devletin bütçesine yaklaşık 95 milyon dolar katkıda bulunmuştur.