İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Dakar Rallisi Türk takımı Arjantin'e gitti

Dakar Rallisi Türk takımı Arjantin'e gitti
Dakar Rallisi Türk takımı Arjantin'e gitti

Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te 1 Ocak'ta başlayacak olan Dakar Rallisi'nde yarışacak Dakar Türk Takımı sporcuları Kemal Merkit ve Kutlu Torunlar, bugün Sao Paulo'ya gitti.

TUNCER CENGİZ/İSTANBUL

Arjantine'e hareket öncesinde Atatürk Havalimanı'nda basın toplantısı düzenleyen Kemal Merkit ve Kutlu Torunlar, hedeflerinin Türkiye'ye kupayla dönmek olduğunu söyledi. Yarışta bu yıl çok iddialı olduklarını belirten Kemal Kerkit, "Geçen sene teknik arızadan dolayı bir motorumuz yolda kalmıştı. Bu sefer ilk 3 arasında hatta birincilik kupasıyla dönmeyi istiyoruz. Motorsikletimiz KTM'ye güveniyoruz" dedi.

Dakar Rallisi'ne bu yıl 4. kez katılacaklarını ifade eden Kutlu Torunlar da, "Yarış için ekstra bir hazırlık yapmadık. Hayat boyu hazırlık içinde olmamız gerekir. Dakar'a giden bir Kemal Merkit vardı.Takım olarak biz de 3 defadır beraberiz. Bunu göze alabilmeniz lazım. Yoksa 6 ay hazırlanıp gideyim diye bir şey değil. Benim Dakar'daki beklentim dünyanın en zor rallisi ve maceracı bir yanının olması. Sadece motor sporu değil içinde her şey var. Dünyanın değişik coğrafyalarında yarışmak heyecan katıyor.

İşin bir de Afrika ruhu var. Onun özlemiyle gidiyor insanlar ama Afrika'ya döneceği de kesin" diye konuştu.

Motosiklet kategorisinde dünya şampiyonlarının mücadele edeceği 161 yarışçı arasında yer alacak Dakar Türk Takımı, KTM Enduro 690 R motosikletleri ile mekanik destek almayanlar (Marathon) kategorisinde mücadele edecek. Dakar 2010'da Kemal Merkit 55, Kutlu Torunlar 56 numara ile Türk bayrağını taşıyacaklar. 

Start alan yarışmacıların sadece yüzde 40'ının finişe ulaştığı Dakar Rallisi'nde Dakar Türk Takımı sporcuları 'Çöl Kaplanı' lakaplı Kemal Merkit ve Kutlu Torunlar'ın ilk hedefi 8.937 kilometrelik yarışı takım olarak yüzde 100 başarıyla bitirebilmek. İkinci büyük hedef ise genel klasmanda ilk 20, kendi kategorilerinde ilk 3 sırada yer almak.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.