İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

Whatsapp İhbar Hattı

Darpçı polislerin yargılanmasına başlandı

Darpçı polislerin yargılanmasına başlandı
Darpçı polislerin yargılanmasına başlandı

Avcılar'da bir parkta içki içtiği gerekçesiyle üniversite öğrencisi Güney Tuna'yı darp ettikleri öne sürülen polis memurları bugün ilk kez hakim karşısına çıktı.

SADIK KAHRAMAN/İSTANBUL

Polis memurları olayı yalanlarken, Güney Tuna, "Sürekli olarak başıma tekme atıyorlardı. Bunlar görüntülere net olarak yansıyor" dedi.

7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ilk duruşmaya Güney Tuna, babası Cengiz Tuna, avukatı Efgan Bolaç ile tutuklu polis memuru Muhammed B., tutuksuz yargılanan polis memurları Enes P., Fatih F., Evren B., Zafer A. ile olayın ardından Güney Tuna'ya sahte rapor verdiği iddia edilen Dr. Ergin E. katıldı. Askerde olan tutuksuz polis memuru Samet D. ise duruşmaya katılmadı. 12 görgü tanığının ifadesinin alındığı duruşmada, delillerin toplanıp, incelenmesine karar verildi. Duruşmayı 10 Mart 2010 tarihine erteleyen mahkeme heyeti, tutuklu polis memuru Muhammed B.'nin tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Duruşma sonrası adliye önünde basın mensuplarına açıklama yapan Güney Tuna'nın avukatı Efgan Bolaç, tutuklu yargılanan polis memurunun delilleri karartması şüphesi ile tutukluluk halinin devam ettiğini söyledi. Suçun ağır cezalık olması nedeniyle polis memurunun tutuklu yargılanacağını anlatan Bolaç, "Gelmeyen birkaç sanık var. Mahkemeye sunulan CD'lerin çözüm ve incelemeleri yapılacak. Bunlar bilirkişi incelemesi sonucu ortaya çıkacak. Gelmeyen bir polis var, o da askerde. Suçun ağır cezalık olması nedeniyle onun da mahkemeye gelmesi gerekiyor" diye konuştu.

Polislerden dayak yediği öne sürülen Güney Tuna ise polislerin haklarındaki iddiaları kabul etmediklerinin hatırlatılması üzerine, "Kesin olarak böyle bir şey yaptılar. En azından birkaç tanesi vurdu. Kendilerini savunmak için yapmadık diyecekler. Görüntülerde zaten net olarak görülüyor. O gün bize saldıran tüm polisler geldi. Olay sırasında başıma darbe aldığım için tam hatırlayamıyorum. Ancak Muhammed B.'yi net olarak teşhis ediyorum. Sürekli olarak başıma tekme atıyorlardı. Net olarak görüntülere yansıyor" ifadlerini kullandı.

Kendisine rapor veren doktoru ise hiç görmediğini belirten Tuna, "Hiç muayene edilmedim. Hastanede görevli birisi bir şeyim olup olmadığını sordu. Ben de o sırada yanımda polis olduğu için herhangi bir şeyim yok dedim. Daha sonra darp edilmekten korktuğum için böyle söyledim. Ama hiçbir şekilde muayene edilmedim" şeklinde konuştu.

Tuna, yaşadıklarının ardından yaklaşık 1.5- 2 ay okula gidemediğini de belirterek, derslerinden geri kaldığını söyledi. Tuna, "Sınavlarda aksamalar oldu. Bu travmayı yavaş yavaş atlatmaya çalışıyorum" dedi.

Baba Cengiz Güney ise polislerin oğlunu darp ettiklerinin ortada olduğunu belirterek, "Mobese görüntülerini izledik. Bunlar gayet net olarak tespit edilebiliyor. Görgü tanıkları da ifade veriyor. Olayın bir kısmına tanığım. Özellikle karakol bahçesindeki kısmına tanığım" ifadelerini kullandı.

Polislerin savunmalarında suçlamaları kabul etmediklerinin hatırlatılması üzerine ise baba Cengiz Tuna, "Elbette böyle bir savunma yapacaklar. Biz bunları bekliyorduk. Adli Tıp raporları da geldi. Raporda hayati tehlike olduğu net olarak görülüyor" diye konuştu.

Polislerce darp edildiği öne sürülen Güney Tuna'ya sahte rapor verdiği iddiasıyla tutuksuz yargılanan Dr. Ergin E. ise adliye çıkışı kendisine yöneltilen sorulara, "Adalete güveniyorum. Benim yaptığım yanlış bir şey yok" diye yanıt verdi.

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.