İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Davutoğlu, Ateşyan'ı ziyaret etti

Davutoğlu, Ateşyan'ı ziyaret etti
Davutoğlu, Ateşyan'ı ziyaret etti

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Türklerin ve Ermenilerin oluşturdukları büyük kültüre uygun düşmeyen önyargıları hep berber aşacağız" dedi.

ONUR TURAN
İSTANBUL

 

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili Başpiskopos Arem Ateşyan'ı ziyaret etti. Görüşmenin ardından basın mensuplarına açıklama yapan Davutoğlu, "Türkiye Cumhuriyeti devleti hiçbir etnik, din ve mezhep ayırmadan vatandaşlık hukukuyla bütün vatandaşlarına eşit bir şekilde yaklaşma prensibini benimsemiş bir hükümettir. Biz vatandaşlarımızın hepsinin hukukunu eşit görürüz. Hükümetimizin bu konudaki ilkeli yaklaşımı malumdur. Türklerin ve Ermenilerin oluşturdukları büyük kültüre uygun düşmeyen önyargıları hep berber aşacağız. Herhangi bir dönemde Türkiye'den bu topraklardan göç etmiş diğer Ermenilerle de ortak kültür anlamında en yakın ilişkide bulunulacak ve onlarla her şey paylaşılacaktır" diye konuştu.


Asırlardır bu topraklarda yaşayan Ermeni vatandaşların en üst devlet görevlerinde bulunduğunu söyleyen Davutoğlu, "Uzun asırlar boyu bu topraklar barış ve huzurun merkezi oldu ve Ermeni vatandaşlarımız da en üst devlet görevlerinde bulundular. Büyükelçilik teklifinde bulundum Acemoğluna. Hepimiz için iftihar vesilesidir. Dünyanın sayılı ekonomistlerindendir" dedi.
 

"Bizim için önümüzdeki dönemde sadece Türkiye'de değil, Kafkaslarda da bütün ön yargıları aşarak barışı ifşa edeceğimiz bir dönemin başlayacağına inanıyoruz" diyen Davutoğlu, "Daha önce Balkanlarda ve Kafkaslarda olduğu gibi dini ve mezhep ayrışmaların yaşanmaması için Türkiye elinden gelen gayreti sarf etmektedir. Ortadoğu'da çok kritik bir dönemden geçiyoruz. Bu kritik dönemin en önemli hususlardan biri de dini cemaatler arasında karşılıklı anlayış içinde barışın sağlanmasıdır. Bu barışın aynı zamanda sadece dini alana değil, siyasi alana da yansımasıdır" şeklinde konuştu.
 

Türkiye Ermenileri Patrik Vekili Aram Ateşyan ise, "Biz Osmanlı döneminde mutluyduk. Fatih Sultan Mehmet bu patriği kendisi kurdurmuştu. Yaklaşık 5 yüz sene huzur içinde biz bu ülkenin gelişmesi için çalıştık. Ama Cumhuriyet döneminde o kadar güzellikler görülmedi. 1950'den sonra biz bir tarafa atılmış bir cemaat olduk. AK Parti iktidara gelene kadar ne patrikhanenin yolu bilindi ne de Ermeni Cemaatinin varlığı hatırlandı. Gördük ki bu ülkede bazı şeyler değişiyor. Buz dağı önümüzdeydi ve korkuyorduk üzerimize gelecek diye. Ama buz dağı erimeye başladı. Biz bu ülkenin bir parçasıyız" ifadelerini kullandı.


Bazı sıkıntılar yaşadıklarını ancak Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla sıkıntılarının giderilmeye başlandığını söyleyen Ateşyan şöyle konuştu:
 

"Sıkıntılarımızdan birisi emlaklarımız konusuydu. Başbakanımızın talimatıyla 1936 beyannamesi yazılı olan emlaklarımızın geri verileceği kararı alındı. Bu konuda mutluyuz. Bu ülkede Türk olmayan kimse devlet içinde bir görev üstlenemiyordu. Bir polis bile olamıyordu. Bu güzellikler içinde tabii ki üzüntüler de olmuştur geçen pazar günü Taksim'deki gösteride pankartlarla atılan bir söz bizi üzmüştür. Cemaatimizin üyeleri bu konuda üzgün. Bir millete böyle bir hakaret edemezsiniz. Tüm ülke şimdi bir coşku içinde. Anayasanın eşit haklara sahip bir yasa olmasını bekliyoruz."