İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

Whatsapp İhbar Hattı

Davutoğlu, Zbogar ile görüştü

Davutoğlu, Zbogar ile görüştü
Davutoğlu, Zbogar ile görüştü

Bakan Davutoğlu: "Balkanlar'ın bütününü kuşatan bir strateji geliştirmemiz gerekiyor"

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Balkanlarda her ülkenin birbiriyle komşu, kaderlerinin birbirleriyle ilişkili olduğunu belirtirek, "Bizim bütün bu bölgeyi kuşatan bir strateji geliştirmemiz gerekiyor. Bu stratejinin esası, sorunların diyalogla çözülmesidir" dedi.

 


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Slovenya Dışişleri Bakanı Samuel Zbogar ile Dışişleri Konutunda görüştü.

 

Davutoğlu, Slovenya ile tam bir işbirliği içinde olduklarını, Slovenya Dışişleri Bakanı'nın son gelişmeler hakkında fikir alışverişinde bulunmak için Türkiye'yi ziyaret ettiğini belirterek, "Geçen sene ziyaret ettiğimizde çok kapsamlı bir stratejik işbirliği geliştirme kararı almıştık. Bunun bir boyutu ikili ilişkilerdi. İkili ilişkilerimiz mükemmel seyrediyor. İki ülke liderleri arasında başta Cumhurbaşkanı Danilo Turk olmak üzere çok iyi ilişkiler var. Balkanlarda bölgesel işbirliği kararı almıştık. Balkanlardaki tüm gelişmeleri öncesi ve sonrasında birlikte ele aldık. Özellikle Bosna-Hersek konusunda çok yakın işbirliği sergilerdik.

 

Bosna-Hersek'e NATO'ya üyelik eylem planı verilmesi konusunda çok kapsamlı bir işbirliği yaptık. Son NATO toplantısında Bosna'nın Dostları grubunu oluşturarak, birlikte buna eş başkanlık yaparak bu konudaki işbirliğimizi somut bir alana taşıdık. Balkanlardaki diğer konuları da ele aldık. Bosna-Hersek konusunda kendisini bilgilendirdim. Makedonya, Sırbistan konularını da birlikte değerlendirdik. Bundan sonra da Balkanlardaki konuları değerlendirmeye devam edeceğiz. Haziren ayında yapılacak olan Güney Doğu Avrupa toplantılarını da gözden geçirdik. Avrupa Birliği konusunda biz her zaman Slovenya'dan yakın destek gördük, kendileri de bu desteğin süreceğini ifade etti. Ayrıca küresel platformlarda yapabileceğimiz işbirlikleri konularını gözden geçirdik. Brezilya'da yapılacak Medeniyetler İttifakı Toplantısı'na birlikte katılacağız. Orada da kültürel konularda atabileceğimiz adımları tekrar gözden geçirdik" diye konuştu.

 


Slovenya Dışişleri Bakanı Zbogar ise, iki ülkenin müttefik, dost ve komşu olduğunu belirterek, "Türkiye ile stratejik ortak olmaktan dolayı onurluyuz. Türkiye'nin uluslararası düzeyde gittikçe gelişen bir rol oynadığı düşünüldüğünde, bölgede oynadığı bu rolden dolayı takdirle karşılıyoruz. Türkiye sorunlarla çevrili bir coğrafyada bulunduğundan, bu problemleri çözmeye çalışıyor. Bu rolünden dolayı Türkiye'den etkilendik. Böyle bir ülkenin müttefiki olmaktan dolayı mutluyuz. Siyasi işbirliği güçlü ve
gittikçe artıyor. İki ülke arasında iyi giden ekonomik işbirliğimiz var.

 

Arttırılması potansiyeli her zaman olan bir sahada, biz arttırılması için çaba gösteriyoruz. Ulaşım ve kültür alanında işbirliklerimiz var ve bunları da daha ileriye götürmeye hazırız. Avrupa Birliği üyeliği sürecinde Türkiye'yi destekliyoruz. Bu konuda halk görüşü de bizimledir. Slovenya, Türkiye'nin üyeliğini en fazla destekleyen ülkelerden biridir. Türkiye'nin Avrupa Birliği destekçisi olmaya devam edeceğiz. Balkanlarda ise birlikte
çalışıyoruz. Bosna, Makedonya ve Sırbistan için Balkanlardaki istikrar çok önemlidir. Türkiye ve Slovenya'nın ayrı ayrı ve birlikte yapabilecekleri çok şey var" dedi.

 


Bir basın mensubunun Kırgızistan'daki olaylarla ilgili sorusu üzerine Davutoğlu, "Kırgızistan bizim için ortak kaderi paylaştığımız, çok önemli dost ve kardeş ülkedir. Kırgızistan'ın istikrarını ve refahını, kendi istikrarımız ve refahımız kadar önemli görüyoruz. Kırgızistan'ın sükunet bulması, barışa ve huzura kavuşması için her şeyi yapmaya hazırız. Kırgızistan'da vatandaşlarımız ve şirketlerimiz var, onların esenliği bizim için önemlidir. Gelişmeler başlar başlamaz hem Bişkek'te hem de Ankara'da
Dışişleri Bakanlığı'nda kriz masası oluşturduk. 24 saat, an ve an gelişmeleri takip etti. Her an gelişmeleri takip etmeye devam ediyoruz.

 

İsteğimiz, halkın desteğini almış bir yönetimin, siyasi otoritenin Kırgızistan'da kurulmasıdır. Ayrıca ben Kazakistan Dışişleri Bakanı Saduabayev ile görüştüm. Gelişmeleri konuştuk ve adımlar attıklarını söylediler. Bundan sonra da sürekli temas halinde olup, AGİT olarak gelişmelerin sükun bulmasına gayret göstereceğiz" ifadelerini kaydetti.
Türkiye'nin Balkanlar politikası ile ilgili bir soruya Davutoğlu, "Bizim bütün bu bölgeyi kuşatan bir strateji geliştirmemiz gerekiyor. Bu stratejinin esası, sorunların diyalogla çözülmesidir. Bütün ülkelerin güvenlik ortamının sağlanması, etnik ve kültürel farklılıklardan arınarak, çoğul bir kültürün benimsenmesi ve ekonomik olarak karşılıklı bağımlılığın oluşması gerekiyor. Biz bütün bu konularda katkı sağlamaya çalışıyoruz" diye cevap verdi.

 


Davutoğlu, Azerbaycan Dışişleri Bakanı ile yaptığı görüşmeyle ilgili soruya ise, bunların bilgilendirme görüşmeleri olduğunu, müsteşarının Ermenistan'a yaptığı ziyaret ve mesajı paylaştıklarını söyledi.

 


Bakan Zbagor ise, bölgedeki istikrarın önemli olduğunu, bölgedeki istikrarın Slovenya için değer taşıdığını belirterek, "Tarihi bağlarımız var. Ticaretimizin büyük bir bölümü bu bölgede gerçekleşiyor. Sloven yatırımcılar bu bölgede yatırım yapıyorlar. Bölgedeki istikrar, Slovenya'nın zenginliği için de önemlidir" dedi.

 


AHMET UMUR ÖZTÜRK-ANKARA

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.